Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Smysl života každý den

Dr. Robert Butler se spolupracovníky ve studii financované National Institutes of Health zkoumal vztah mezi zažíváním smyslu života a věkem, jehož účastníci sledování dosáhli.
Rubrika: Dlouhověkost
|
Typ článku: Články

V jedenáct let trvající studii sledovali vědci aktivní jedince ve věku 65 až 92 let. Zjistili, že ti z nich, kteří dokázali jasně zformulovat, jaký smysl má jejich život – jinými slovy, jaký je důvod, proč ráno vstávají z postele – se dožívali vyššího věku a byli v lepší formě než ti, kteří takto definované životní poslání neměli. Zajímavé v této souvislosti je, že mezi starými lidmi zaznamenali demografové nárůst úmrtí hned po 31. prosinci 1999. Logickou odpovědí je, že se mnozí chtěli dožít nového milénia.

Smysl života někdo nalézá v docela obyčejných věcech, jako je například to, že z dětí a vnoučat vyrostli šikovní lidé, kterým se dobře daří. Životním posláním může být také práce nebo nějaký koníček, a to zvláště tehdy, když vás celé pohltí. Člověk tak zažívá neobyčejný pocit svobody, potěšení a naplnění – a na běžné záležitosti, jako je např. čas nebo jídlo, dokáže snadno zapomenout. Pokud naleznete činnost, která vám přináší takové pocity, možná jste na stopě smyslu svého života.

Smysl životu mohou dávat i nové dovednosti, které si osvojíte. Třeba hra na hudební nástroj nebo učení se cizímu jazyku přinesou v tomto ohledu dvojnásobný prospěch – o obou těchto činností bylo prokázáno, že tříbí mysl, kterou tak budete moci déle efektivně používat.

Podle dr. Thomase Perlse z lékařské fakulty Boston University je důležité, abychom svůj mozek neustále procvičovali. „Dělejte věci, které jsou pro vás nové a složité. Až si je osvojíte, věnujte se zase něčemu jinému. Taková cvičení posilují mozkové funkce; podle vědeckých poznatků se tím mimo jiné zpomaluje slábnutí paměti. A podle některých poznatků se tím i oddaluje případný nástup Alzheimerovy choroby.“

Chcete-li zrealizovat svůj životní cíl a dát svému životu hluboký smysl, vyzkoušejte následující tipy.

Zformulujte si své osobní životní poslání. Vhodným způsobem, jak začít, může být odpověď na jednoduchou otázku: Proč vlastně ráno vstávám z postele? Zamyslete se nad tím, co vás zajímá, jak využíváte svých talentů a nadání, co je pro vás v životě skutečně důležité.

Najděte si partnera. Vyhledejte někoho, s kým byste si mohli popovídat o smyslu svého života, o svých plánech a jejich realizaci. Může to být přítel či přítelkyně, manželský partner, někdo z příbuzenstva, kolega nebo kolegyně v práci. Mělo by se však jednat o člověka, který vám pomůže upřímně zhodnotit vaše možnosti, plány a úspěchy.

Z knihy Dana Buetnera Modré zóny. Ve slovenštině vydalo nakladatelství Eastone Books.

Počet přečtení: 1979
Datum: 25. 1. 2018