Slyšel jsem, že vysoká koncentrace dusičnanů ve vodě může být smrtelná. | Prameny zdraví

Slyšel jsem, že vysoká koncentrace dusičnanů ve vodě může být smrtelná.

To ano, ale pouze pro kojence nebo staré lidi. Dusičnany jsou anorganické sloučeniny dusíku a jejich negativní působení spočívá v tom, že omezují schopnost krevního barviva – hemoglobinu – přenášet kyslík.

Slyšel jsem, že vysoká koncentrace dusičnanů ve vodě může být smrtelná.

Rubrika: Voda | Typ článku: Poradna výživy

Této nemoci se říká methemoglobinémie a byla pozorována u kojenců, u kterých se k přípravě umělé výživy používala voda s vysokým obsahem dusičnanů.

Z toho důvodu se u nás prodává balená kojenecká voda z pramenů s nízkým obsahem dusičnanů. Mnohem významnějším zdrojem nezdravých dusičnanů v naší potravě jsou – ve srovnání s vodou – uzeniny nebo nadměrně hnojená zelenina. Proti působení dusičnanů se lze bránit dostatečným příjmem přírodních antioxidantů – betakarotenu, vitamínů C a E.

Většina z nás si nedostatečným přísunem vody způsobuje větší újmu na zdraví, než jakou by utrpěla pitím kontaminované vody. Voda z vodovodního kohoutku je stokrát levnější než balená a většinou ji máme vždy po ruce. Pokud jste si jisti, že vaše pitná voda je nezávadná, tak se ji nebojte pít. Jinak si kupujte vodu balenou. Hlavně se však snažte jí denně vypít alespoň 6 až 8 sklenic. Na vaše zdraví!

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3 912 Datum: 17. 1. 2009