Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

„SAM“ – další možnost v boji s depresí

Další přírodní léčba deprese, o které se traduje, že přináší úlevu a má minimální vedlejší účinky, byla v USA schválena na jaře roku 1999. Chemická látka SAM, které se někdy říká „Sam“, neboli S-adenosyl- methionin, se přirozeně vyskytuje v mozku a způsobuje výrazné zlepšení nálady a celkového vzhledu.
Rubrika: Bylinky
|

Mechanizmus působení látky SAM není ještě zcela objasněn, ale předpokládá se, že zvyšuje produkci neurotransmiterů serotoninu a norepinefrinu (noradrenalinu) v mozku. Zpočátku se používal k léčení velké deprese u pacientů, kteří nereagovali na jinou léčbu anebo dlouho nereagovali ani na antidepresiva. V současné době se však úspěšně používá jako hlavní lék na depresivní stavy.

SAM má několik výhod, ale také nevýhod. Mnohé pokusy dokázaly, že SAM zmírňuje depresivní symptomy, ale téměř při všech studiích byl podáván injekčně.

Výsledky výzkumů, při kterých byl tento „životabudič“ podáván perorálně, byly nepřesvědčivé – možná proto, že chemická stabilita v tabletách podávané látky SAM není dostačující – její životnost je příliš krátká. Přípravek SAM je všeobecně dobře snášen, jen občas se objeví nutkání na zvracení, plynatost, bolesti hlavy a úzkost. Obavy však vzbuzuje fakt, že SAM se mění na homocystein, který souvisí s onemocněním srdce.

SAM se nedoporučuje pacientům, kteří trpí mánií nebo bipolární poruchou, protože u nich může vyvolat mánii a neklid. Čtyři výzkumy uvádějí až 30% pravděpodobnost výskytu mánie u osob, ze kterých ji předtím neměla ani jedna.

SAM, podobně jako bylinné přípravky uváděné v této kapitole, je volně prodejný a nehradí ho pojišťovna, nepodléhá tedy ani předpisům FDA (U.S. Food and Drug Administration – Správa pro potraviny a léky v USA).

Některé volně prodávané přípravky však SAM neobsahovaly. Tři nezávislé zkoušky, které provedly organizace Consumer Reports, Consumer-lab.com a Pharmavite, zjistily, že pouze čtyři obchodní značky tohoto přípravku skutečně obsahovaly alespoň 90 % složek udávaných na etiketě. Byly to GNC, Natrol, Nature Made, Twinlab.

U mnohých mých pacientů se po užití SAM výrazně zlepšil zdravotní stav. Způsobuje ho už denní dávka 400 mg. SAM lze užívat v dávkách 200 až 1600 mg denně. Zjistil jsem, že po jeho vysazení (podobně jako u jiných léků) se náhle vrací deprese, pokud se nezjistí a neřeší její hlubší příčiny.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4728
Datum: 7. 12. 2009