Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Šafrán proti úzkosti a depresím

Nejstarší záznamy o využití tohoto koření v medicíně pravděpodobně pocházejí z doby před více než 3600 lety, kdy byl šafrán zřejmě poprvé použit k léčbě.
|
Typ článku: Přírodní léčba

O několik tisíc let později vědci podrobili šafrán přísnému srovnání s antidepresivem Prozac určeným k léčbě klinické deprese. Obě látky podobně efektivně zmírnily příznaky deprese. Výsledky studie neměly sice příliš velkou vypovídací hodnotu, ale šafrán byl alespoň bezpečnější, co se týče vedlejších účinků. Například 20 % dobrovolníků dostávajících Prozac trpělo sexuální dysfunkcí, která je běžným průvodním jevem antidepresiv. Ve druhé skupině, která brala šafrán, se naopak nenašel nikdo, kdo by si na ni stěžoval.

Šafrán ovšem patří k těm vzácným případům, kdy přírodní medicína vyjde dráž než uměle vyrobený lék. Jak jistě víte, jde o nejdražší koření na světě. Pochází z květů šafránu setého, z nichž se sbírají čnělky (jehlovité špičky uvnitř květů), které se suší a melou. Na 450 g šafránu je zapotřebí více než 50 000 květů, které by stačily na pokrytí fotbalového hřiště.

Rovnocenná dávka šafránu stojí více než dvojnásobek toho, na co přijde Prozac. Následné studie ovšem ukázaly, že i čichání k šafránu má zřejmě pozitivní psychické účinky. Přestože vědci zředili šafrán tak, že účastnice výzkumu nedokázaly rozpoznat jeho vůni, zaznamenali u žen, které čichaly k šafránu po dobu 20 minut, značné zlepšení příznaků úzkosti a také podstatný pokles stresových hormonů oproti skupině dobrovolnic, jež stejnou dobu čichaly k placebu.

Pokud tedy cítíte úzkost, hned ráno neleňte a přivoňte si k šafránu.

Počet přečtení: 502
Datum: 7. 12. 2022