Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Životní optimismus – jak se vám daří?

Zdá se, že kvůli současné válce a předchozí virové pandemii je všechno jiné, temné, přicházejí nejen problémy zdravotní a vztahové, ale i hospodářské a ekonomické. Nejistota ohledně budoucnosti vytváří nervozitu a strach, který je u některých lidí maskován agresivitou.
|
Typ článku: Rady lékaře

Již od konce minulého století jsou známy studie prokazující škodlivý vliv stresu, negativních emocí, pesimismu a ztráty naděje na naše zdraví a současně dokládající benefit pozitivního přístupu k životu. Ten se mimo jiné projevuje i v působení na imunitní systém; zvyšuje tvorbu imunoglobulinu A, čímž ovlivňuje schopnost těla bránit se i virům, jakým je například SARS - CoV-2. Tlumí tvorbu zánětlivých cytokinů, látek, které se podílejí na vzniku alergií a auto imunitních onemocnění.

Co vidíte? Obdélník s černou tečkou uprostřed...

Většina z nás se zřejmě bude zabývat tou černou tečkou, její velikostí, polohou, případně barevností. Jen málokdo se bude zabývat bílou plochou, které je vlastně v takovém prostoru mnohem více. Osobní potřeby, zdravotní potíže, těžkosti v práci, zklamání ve vztahu, to vše zatěžuje naši mysl, proniká do našich rozhovorů, a proto zapomínáme na celý obraz našeho života. Neuvědomujeme si, že každá situace nebo životní fáze má své přednosti, nabízí velké změny a možnosti. Jaké nesnáze a nepříjemnosti ve vašich myšlenkách i slovech převládají? Co můžeme dělat s chronickou nespokojeností? Lze ovlivnit vlastní životní podmínky?

Stává se, že také náš pohled na druhé je často plný černých skvrn. Mohou být malé, ale přesto se v našem vnímání a postojích i mluvě odrážejí, a to zejména ve vztazích s těmi nejbližšími. Brbláme, kritizujeme a často nám „vyklouznou“ i nejrůznější výčitky. Tak se opakovaně ocitáme v jakémsi začarovaném kruhu. V takové situaci však nemůže být nikdo dlouhodobě šťastný.

Tipy na zlepšení

Stěžování si a osočování mají v podstatě stejný kořen – jsou výrazem toho, že nás něco trápí, něco nám chybí nebo se emocionálně necítíme dobře. Tato stísněnost je jako černý puntík na bílém listě. Řešení nespočívá v předstírání, že všechno je v pořádku. Nespokojenost je nutno vyjádřit nebo o ní mluvit. Musíme jí věnovat pozornost, čas a prostor. Někdy může pomoci i něco oželet, opustit a odpustit. Žijeme totiž v nedokonalém světě a tou nedokonalostí trpíme i my sami. Je těžké trávit čas s někým, kdo je stále nespokojen, žije v obavách a nadává, což může vést až k rozpadu vztahu. Dávejme pozor na to, čím se v myšlenkách zabýváme a čemu věnujeme pozornost.

Řešení vede přes vnímání, pravdivé přijetí a vyjádření zátěže, výzev i zranění. To lze bezpodmínečným přijetím toho druhého v bezpečném prostředí, bez výčitek a vymezování. Pomocí je také uvědomit si, že jde o podobnost bílého listu s černým puntíkem- tedy rozšířit svůj pohled na to, co je pěkné a co se podařilo. Koneckonců i všechny chyby, slabosti a pochybení nám současně přinášejí šanci poznání a změny, je nám tím i mnoho dáno. Svoji situací můžeme zvládnout lépe, když naše naříkání a stýskání nahradíme postojem vděčnosti a laskavosti. Snažme se ve svém životě a v životě jiných vidět nejen černé puntíky, ale celý list.

Pán Bůh zná naše černá místa, která nás zatěžují, ale dal nám – a dává – také ten bílý prostor, který můžeme využít a vytvářet. Můžeme jej naplnit něčím pěkným a radostným, navzdory, nebo možná právě kvůli černým skvrnám, které jsme si sami způsobili nebo utržili od jiných, a které nás provázejí při životním zúčtování. Optimisté neberou věci tak tragicky ne proto, že jsou povrchní, slepí nebo naivní, ale proto, že se naučili, že směrování je důležitější než momentální realita. Naděje stojí proti úzkosti, strachu a panice dnešní doby a je jedinečně důležitým a spolehlivým faktorem dobrého zdravotního stavu.

Optimismus není pocit, je to postoj víry a naděje do budoucnosti. Tento postoj lze vědomě pěstovat.

Žalm 31,8.9: „Z tvého milosrdenství se budu radovat a budu jásat, že jsi shlédl na mé pokoření. Vždyť ty víš, co sužuje mou duši. Nevydal jsi mne do rukou nepřítele, dopřáls volnosti mým nohám.“

Římanům 15,13: „Bůh naděje nechť vás naplní veškerou radostí a pokojem ve víře, aby se rozhojnila vaše naděje mocí Ducha svatého.“

Východisko ze vztahové pasti

Krok 1 / Černý bod. – Pokus se zjistit příčinu svých otravných poznámek a depresivních myšlenek, najít příčinu svých nespokojeností. Je to zklamání v blízkém člověku nebo má tvé naladění a nespokojenost úplně jiný důvod?

Krok 2 / Bílý list. – Pokus se být objektivní. Co se vlastně stalo? Lze očekávat jen to negativní? Jaké motivy tušíš za tím, co jiný udělal nebo v čem selhal? Je možné, že udělal to nejlepší, co mohl, i když výsledek není pro tebe dostatečný? Jaké je realistické očekávání?

Krok 3 / Celý obraz. – Vyjádři svou kritiku tak, aby tvůj protějšek mohl porozumět, jak to, co udělal nebo neudělal, na tebe působilo, co to v tobě vyvolalo. Přidej svoje přání do budoucna. Místo předsudku navrhni druhému pomoc tak, aby se dalšímu zklamání v budoucnu mohlo předejít.

Řešení ABCDE (Seligman, Křivohlavý)

  • A (adversity = nesnáze, těžkost), tj. překážka či problém
  • B (belief = přesvědčení, víra), tj. způsob, jakým překážku vnímáme a vysvětlujeme si ji
  • C (consequence = důsledek), tj. pocity a aktivity, které vyplývají z našeho přesvědčení
  • D (disputation = disputace), tj. reálná interpretace, zvažování možností
  • E (energisation = nabuzení), tj. nové odhodlání k lepším výsledkům

Jana Krynská, Advent


Počet přečtení: 1641
Datum: 21. 5. 2025