Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Proč je obezita nezdravá?

Problémem obezity je energie – příliš mnoho energie. Obézní lidé mají větší příjem energie, než kolik jejich organismus potřebuje. Přitom není rozhodující, zda tato energie pochází z tuků, bílkovin nebo sacharidů, protože nadbytky organismus vždy promění v tuk.
|
Typ článku: Poradna výživy

Část tohoto tuku cirkuluje v krvi a způsobuje postupné, pozvolné ucpávání životně důležitých tepen. Ovšem většina tuku skončí v naší centrální tukové bance umístěné v oblasti pasu. Nemluvě o trapných lokálních „filiálkách“, rozmístěných jinde po těle. Každých přebytečných 14 665 kJ (3500 kcal) způsobí, že je na váš účet vloženo dalšího půl kila tuku.

Nadváha přímo ovlivňuje vaše zdraví. Když 35-55letý muž s nadváhou zhubne o 10 procent, znamená to přibližně 20procentní snížení rizika ischemické choroby srdeční. Platí to ale i obráceně, 10procentní váhový přírůstek znamená přibližně 30procentní zvýšení rizika ischemické choroby srdeční. A to je pouze jeden příklad závislosti hmotnosti a zdraví. Počítá se každé kilo – ať už směrem nahoru, nebo dolů.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3291
Datum: 8. 7. 2009