Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pijte vodu, nepijte rum!

Tak jsem si ji postavila před sebe, abych na ni nezapomínala. Málo totiž piju. Sebekriticky dodávám, že někdy prostě zapomenu a vzpomenu si až večer, že kromě snídaňového šálku jsem už nic nepila. A to je špatně.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

Tělo je tvořeno ze tří čtvrtin vodou. V každé továrně je voda potřeba, i v každé kuchyni – no a tělo je taky taková továrna nebo kuchyně. V Institutu životního stylu nám uvedli trefný příměr: nádobí taky nemyjete v hrnečku vody, ale pěkně si napustíte plný dřez. Možná máte i myčku, ale bez vody by vám ani ona nebyla nic platná. Holt se musíme smířit s tím, že tělo vodu potřebuje.

Není ovšem voda jako voda. Reklama tvrdí, že potřebujeme minerálky. Je to trochu jinak – potřebujeme minerály, ale v takové podobě, kterou tělo může přijmout. Když do sebe budeme lít v jednom kuse jen tu jednu minerální vodu, budeme jako průtokový ohřívač. Z těch minerálů moc mít nebudeme. Ten ohřívač se ale možná jednou zanese usazeninami. Nám to hrozí taky.

Je třeba tekutiny střídat! Nejlepší je pramenitá voda, pochopitelně, ale kde ji vzít? Některé obce už si vzaly patronát nad studánkami. Bylo by dobré inspirovat se třeba na internetu, kde lze dohledat studánky s pitnou, kontrolovanou vodou.

Voda z vodovodu je levnější než voda balená. Bývá však chemicky upravená. Voda balená zas prý bývá ozářená, aby se nekazila…

Každá voda má tedy své klady a zápory, takže to střídejme. Já osobně mám nejradši vodu chutnou – ne oslazenou umělými sladidly nebo cukrem a ochucenou umělými příchutěmi. Vodu chutnou, ale přírodní – třeba z melounu nebo z okurek nebo z dýní nebo z cukety. Proti takové vodě tělo nic nenamítá – není ani ozářená ani kontaminovaná. Tak si dejme od všeho trošku. Všechno nám škodí, když je toho příliš.

Voda, zdá se, může leccos nahradit. Ale nic nenahrazuje vodu – vůbec nic. Dokonce ani ovocné šťávy. Každý druh tekutiny má svůj vlastní program. Tělo je zvyklé na tekutinu, která žádný program nemá.

Když člověku chybí voda, může být podrážděný. Podle dr. Batmanheligdhji může voda působit jako lék proti bolesti. Dle názoru tohoto lékaře většina léků zakrývá příznaky dehydratace v lidském těle.

Voda je pro hladké fungování lidského těla nezbytná. Neměli bychom čekat, až dostaneme žízeň. U mnoha lidí není pocit žízně dobrým indikátorem potřeby se napít – žízeň jednoduše nemají… A u jiných zase platí, že hlad je převlečená žízeň. J Pokud nedovolíme, aby benzínová nádrž našeho automobilu vyschla, proč bychom měli dovolit, aby naše tělo dostalo žízeň, než si ve stánku u silnice koupíme nějakou vodu?

Když pijeme dostatečné množství vody tak, že je moč bezbarvá, je to dobré znamení. Když moč zežloutne, znamená to, že se tělo začíná dehydratovat, a když zoranžoví, pak je tělo skutečně dehydratováno a některé části těla touto dehydratací trpí.

Nic nenahradí vodu, ale některé nadnárodní řetězce zkoušejí kampaně, aby lidem místo vody vnutili nezdravé nápoje… Pokud vás v restauraci nutí, abyste místo vody pili nápoje, které vám poškozují zdraví, doporučuji „změnit lokál“.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 2926
Datum: 18. 9. 2017