Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pes, strážce před ekzémem

Pes je skutečně lepší přítel člověka než kočka – i co se týká zdraví kůže. Prestižní časopis Journal of Pediatrics zveřejnil v říjnu 2010 závěry studie na více než 600 dětech. Studie potvrdila některá předchozí pozorování.
|
Typ článku: Články

Děti, které od narození vyrůstají v domácnosti bez psa, mají ve věku čtyř let kožní ekzém asi čtyřikrát častěji než děti, kterým od narození okolo postýlky pobíhá pes.

Děti, které vyrůstají v domácím prostředí s kočkou, mají ekzémy asi dvanáctkrát častěji než děti bez kočky v dohledu (i když domácností s kočkami nebyl ve studii na spolehlivé závěry dostatečný počet).

Děti, které vyrůstají v domácnosti se psem, jsou chráněné proti alergii na kočky.

Znamená to, že si máte okamžitě obstarat 101 dalmatinů a svého milého kocourka vyhodit před dveře? Můžete to zkusit, i když záruku na dětství bez ekzému vám nedá ani doktorka Tolly Epsteinová, která tento výzkum vedla. Pokud by vás však zajímalo, proč jsou psi pro malé děti vhodnější než kočky, odpoví vám, že „blízkost psů je možná přirozenou formou imunoterapie, která – podobně jako klasická desenzibilizace – postupně adaptuje organismus na alergeny. Anebo je tu druhá možnost: alergeny psů mají na náš imunitní systém nějaký vliv, jaký dosud neznáme.“

V každém případě: pokud máte doma živočicha, který štěká – a není to neurotický tvor v trenýrkách při televizoru – pokojně jej ponechte v přiměřené blízkosti.

Z knihy Igora Bukovského Návod na prežitie pre bejby. Vydala Ambulance klinické výživy (AKV).

Počet přečtení: 3114
Datum: 14. 5. 2020