Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léčení atopického ekzému

Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje nepříjemným pálením a svěděním. Nejčastěji se léčí antihistaminiky a kortikoidními mastmi, avšak existují i alternativní metody léčby, které umějí projevy nemoci potlačit. O účinnosti jedné z nich se budou moci přesvědčit české a slovenské děti trpící atopickým ekzémem díky mezinárodní neziskové organizaci Rotary, která organizuje unikátní projekt klimatoterapie (léčby specifickými klimatickými podmínkami) u Mrtvého moře.
|
Typ článku: Články

První ze tří měsíčních léčebných pobytu v Izraeli, který v rámci projektu Rotary proběhl na začátku letošního roku, přinesl zajímavé výsledky léčby u všech 24 dětí mezi jedním a 17 lety, které klimatoterapii podstoupily. Výstupní lékařská prohlídka ukázala, že devět dětí (37,5 %) se vrací domů zcela bez příznaků nemoci a dvě děti (8,3 %) mají jen nepatrné příznaky. U sedmi dětí (29,2 %) došlo k výraznému zlepšení, u tří dětí (12,5 %) došlo k viditelnému zlepšení a u stejného počtu dětí pak k celkovému zlepšení stavu.

Další ze série léčebných pobytů v renomovaném Německém léčebném centru (Deutsches Medizinisches Zentrum) v Izraeli proběhne na podzim letošního roku a poslední, třetí, pak na jaře roku 2015. Příprava projektu trvala českým a slovenským rotariánům téměř tři roky. Zahrnovala kromě detailní organizace léčby a cest i financování (celý projekt bude stát 6,3 milionu korun). Nelze jej totiž hradit z běžného zdravotního pojištění. Organizace Rotary se však snaží, tímto léčebným pobytem, přístup pojišťoven změnit. V rámci projektu vznikne, díky odborné garanci Prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc. MBA, přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a MUDr. Marca Harariho, ředitele kliniky DMZ v Izraeli, také studie která by měla zlepšit informovanost lékařů i veřejnosti v České a Slovenské republice a která si dává za cíl změnu postoje zdravotních pojišťoven k této problematice.

Ne každý případ atopického ekzému je však pro léčbu klimatoterapií vhodný, proto bude, stejně jako při prvním turnusu, probíhat nejdříve výběr vhodných adeptů, kteří se projektu zúčastní. Rotary pak rodinám podle jasných pravidel, které zohledňují finanční situaci, přispěje na pobyt dětí. V případě zájmu stát se součástí programu je možné oslovit manažera projektu na e-mailu george.podzimek@rotary2240.org. Projekt financuje beze zbytku Rotary International z příspěvku rotariánů z našeho regionu i z celého světa a díky grantu z Nadace Rotary, počet míst v obou dalších turnusech je omezen na 24.

Počet přečtení: 3698
Datum: 9. 4. 2020