Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pefektní rámec

To, jak člověk věci vnímá, do značné míry určuje jeho pohled na realitu. Pokud je například pro vás jezero studeným, chladným místem, kde hrozí rybí kousnutí a riziko utonutí, budete se bát vody.
|
Typ článku: Články

Pokud ale považujete jezera za místa oplývajícími přírodními krásami, u kterých si můžete skvěle odpočinout, pak budete první, kdo do jezerní vody skočí.

Není překvapivé, že ten samý princip platí i v tom, jak zakoušíme vlastní život. To, jak vnímáme něco, co se v minulosti přihodilo, určuje náš současný postoj.

Jaké jsou důvody toho, že si věci pamatujeme zkresleně?

Často si pamatujeme věci zkresleně, bez toho, že bychom si to uvědomovali. Zde je několik běžných důvodů, proč klademe události do negativního rámce.

Někdo nesplnil očekávání, která jsme do něj kladli.

Rozhodli jsme se, že si budeme pamatovat jenom určitá fakta - a zapomeneme jiná.

Negativní pocity mají větší emocionální vliv než pocity pozitivní.

Zveličujeme roli, kterou daná osoba hrála v našem životě.

Abyste pochopili, jak tento proces funguje, představte si, že si vybíráte rám na svůj oblíbený obraz. Při výběru perfektního rámu berete v úvahu jeho barvu i velikost. Čím menší bude rám, tím více se vaše oko soustředí pouze na jediný aspekt obrazu. Čím větší rám, tím více postihne váš zrak z celé scény.

Svůj příběh si vytváříte tím, jak rámujete události svého života. Velmi malý rám může zdůraznit problém, nebudete totiž schopni vidět nic jiného než jej. Větší rám vám však umožní vnímat větší část obrazu. Jak řekl jednou Karl Jung: „Všechno záleží na tom, jak se na věci díváme, nikoliv na věcech samotných."

Většina našich „velkých" problémů nás zahlcuje, protože jsme si pro ně vybrali velmi malý rám. Zúžili jsme svůj pohled tak, že zahrnuje pouze zraňující a negativní elementy. Pokud událost vložíme do většího rámce, umožní nám to vidět nejenom to špatné, k čemu došlo, ale i to dobré.

Mějte na paměti, že lidé jsou směsí dobrého a špatného - to, na co se soustředíte, určuje, co uvidíte. Z tohoto důvodu může být pro někoho nejlepším přítelem člověk, kterého vy nemůžete ani vystát. Všechno záleží na tom, do jakého rámce to kladete, a na skutečnosti, na které se soustředíte.

Zamyslete se nad člověkem, který vás zranil. Jak jste si zarámovali tento příběh? Kdybyste zvětšili jeho rámec, jaký aspekt toho, co se stalo - jaké větší plátno - by vám umožnilo vidět situaci přesněji a stala by se tak pro vás méně zraňující? Změna rámce nemění fakta, mění ale to, co tato fakta pro vás znamenají. Jaké příběhy z minulosti je potřeba, abyste vsadili do nového rámce?

Dr. Dick Tibbits, autor knihy Forgive to Live, je psychologem a duchovním. Působí na Floridě.

Počet přečtení: 2310
Datum: 18. 2. 2013