Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nový postoj k životu

Bylo prokázáno, že existuje jasné spojení mezi pozitivním myšlením a řadou prospěšných účinků projevujících se v životě člověka. Mezi tyto prospěšné účinky patří např. silnější imunitní systém, snížení stresu nebo lepší adaptační schopnosti.
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Články

Pokud přináší pozitivní myšlení tolik výhod, proč se všichni nenalézáme ve stavu permanentního blaha a dokonalého štěstí? Odpověď na tuto otázku má dvě stránky - důsledné přijetí pozitivního postoje není vždycky snadné a mnozí lidé jednoduše odmítají připustit, že by byli negativní.

Když jsem sháněla podklady pro tento článek, mluvila jsem s tucty mužů a žen ve snaze nalézt někoho, kdo by přiznal, že bojuje s negativitou. Jaká byla moje úspěšnost? Nulová. Ti samí lidé nebyli (celkem pochopitelně) ani příliš nakloněni tomu, aby mi něco řekli o svých známých, o kterých vědí, že mají sklon k pesimistickému postoji.

Pokud si přiznáte, že máte sklon k negativnímu myšlení, nebojte se. Nejste odsouzeni k nešťastnému životu. Existují praktická opatření, pomocí nichž se z vás může stát méně kritická a více optimistická osoba. I když k tomu nedojde přes noc, každý malý krůček správným směrem se vyplatí.

Podívejme se nyní společně na pár myšlenek, které nám pomohou do svého života integrovat pozitivní změny.

Zamyslete se nad tím, na co myslíte

V průběhu dne se občas zastavte a odhodnoťte myšlenky, které se vám honí hlavou. Annie Dokladová, nositelka Pulitzerovy ceny, ve své knize The Writing Life uvádí: „To, jak trávíme své dny, představuje ovšem způsob, jak trávíme svůj život."

Není pochyb o tom, že se to týká našich postojů - ať pozitivních nebo negativních - které se obvykle stávají zvykem. Pokud si všimnete, že se vaše myšlenky stočily nekonstruktivním, kritickým anebo prostě depresivním směrem, zkuste rychle posoudit, jak byste mohli dosáhnout pozitivnějšího obratu.

Frustruje vás komplikovaný projekt v práci? Zkuste se na věc podívat z jiného úhlu. Je před vámi další horečný den s vašimi dětmi? Možná přišel čas, abyste se zamyslela nad prioritami ve vaší rodině. Otravuje vás tchýně, která do všeho strká nos, soused, který je nesnesitelně hlučný anebo spolupracovník, který si pořád stěžuje? Pokuste se vědomě soustředit na něco, čím vám onen člověk přináší radost či užitek.

Vy sami jste u kormidla svých myšlenek a pokud se vám povede přesměrovat ohnisko své pozornosti jinam, představuje to vynikající první krok k triumfu nad neodbytnou negativitou.

Identifikujte spouštěcí mechanismy, které vedou k negativnímu myšlení, a vyhněte se jim

„Všichni vedeme své vlastní zápasy a já se domnívám, že uvědomění si toho, co vás ‚vyvádí z rovnováhy' je klíčem k rozvoji pozitivnějšího myšlení," říká kalifornská poradkyně Kristi Hussainová. „V pozadí stojí fakt, že negativita se může stát zlozvykem, kterého je velmi těžké se zbavit. Když identifikujete spouštěcí mechanismy, je třeba pohlédnout na tu kterou situaci nebo událost z pozitivní stránky - to pomůže při manévrování okolo negativních myšlenkových stereotypů."

U některých lidí může k negativnímu obratu dojít v důsledku tak běžných aktivit, jako je třeba dívání se na noční zprávy, hrazení účtů anebo vyzvedávání dětí. Když sami sebe (svoji mysl) přistihnete při negativním obratu, vědomě jej zrušte a přepište nějakou pozitivní myšlenkou - anebo svoji pozornost odveďte jiným směrem. Uvědomění si spouštěcích momentů vám pomůže překonat překážky na cestě k optimismu.

Vybírejte si moudře své přátele

Pokud si vaši spolupracovníci, sousedé a přátelé, se kterými trávíte čas, neustále stěžují na stresující práci, nedostatek peněz anebo nezvladatelné děti, možná byste se mohli zamyslet nad tím, zda nenavázat přátelství s lidmi, kteří mají pozitivnější postoje.

Biblická kniha Přísloví 13,20 to říká dobře: „Kdo chodívá s moudrými, stane se moudrým, kdežto tomu, kdo se přátelí s hlupáky, se povede zle." Poté, co strávíte čas s přítelem, si položte tuto jednoduchou otázku: „Cítím se teď lépe nebo hůře než předtím?" Pokud se cítíte vyčerpaní nebo jednoduše nešťastní, možná přišel čas navázat nové přátelství. Jistě, snadněji se to řekne, než vykoná, když ale negativní vlivy nahradíte vlivy pozitivními, pomůže vám to hodně pokročit při vylepšování svého životního stylu.

Pravidelně se věnujte něčemu, co vás baví nebo v čem jste dobří

Nedávno jsem viděla samolepku, na které bylo napsáno: „Čím více lidí potkávám, tím raději mám svého psa." Asi byste se divili, kolik lidí žijících ve vašem okolí sdílí tento pocit. Je až příliš snadné připustit, aby nás jednotvárný ráz života vedl k cynismu anebo nám dokonce zabránil pokoušet se o něco nového.

Proto je klíčové na každý den si připravit něco, na co se můžeme těšit. Může to být něco tak jednoduchého, jako je zahrát si fotbálek nebo se jít během polední procházky projít na čerstvý vzduch. Zdravá dávka očekávání dodá příjemný nádech i tomu nejobyčejnějšímu životu.

Pamatujte si, že každý den představuje nový začátek

Zamyslete se nad nadčasovou moudrostí toho, co je napsáno v biblické knize Římanům 12,2: „Nepřizpůsobujte se tomuto věku, nýbrž proměňujte se obnovou své mysli..." Nejsme proměňování účastí na konferencích o pozitivním myšlení anebo tím, že se budeme ke druhým lépe chovat. Jsme proměňováni tím, že renovujeme svůj myšlenkový život.

Každá z našich niterných myšlenek a tužeb se nějak projeví, tak či onak - jakkoli se můžeme snažit ji zamaskovat nebo potlačit. Když Ježíš řekl: „Čím srdce přetéká, to ústa mluví," jistě věděl, o čem hovoří.

Zvládnutí negativity je něčím více než jen nasazením šťastného obličeje a naučením se říkat a dělat ty „správné" věci. Skutečný problém se nachází v srdci a mysli. Není pochyb o tom, že živení vnitřní přeměny povede k pozitivnějšímu a šťastnějšímu pohledu na sebe, na lidi okolo vás i na život, který vedete.

Carol Heffernan, Vibrant Life Jan/Feb 2009

Počet přečtení: 3755
Datum: 28. 11. 2011