Patří potraviny, na kterých je napsáno např. „čistě přírodní potravina“, „produkt zdravé výživy“ nebo „eko potravina“ mezi biopotraviny? | Prameny zdraví

Patří potraviny, na kterých je napsáno např. „čistě přírodní potravina“, „produkt zdravé výživy“ nebo „eko potravina“ mezi biopotraviny?

Nápisy typu „čistě přírodní potravina“, „produkt zdravé výživy“ či „eko potravina“ představují pouze tvrzení výrobce potravin a v žádném případě se nejedná o biopotravinu. Spotřebitel nemá žádnou garanci pravosti a oprávněnosti tohoto tvrzení, které může být pravdivé, ale zrovna tak může jít pouze o tzv. reklamní trik a klamání spotřebitele.

Patří potraviny, na kterých je napsáno např. „čistě přírodní potravina“, „produkt zdravé výživy“ nebo „eko potravina“ mezi biopotraviny?

Rubrika: BIO | Typ článku: Poradna výživy

Nejedná se o žádnou oficiální značku či logo, které by byly udělovány po splnění určitých pravidel produkce a výroby potraviny. Žádná kontrolní organizace negarantuje takto slibovanou kvalitu. V případě některých těchto tvrzení dochází dokonce k porušení Zákona o ekologickém zemědělství a Zákona o potravinách. Výrobce je pak pokutován a musí tento nápis na svých výrobcích přestat používat.

Zákon o ekologickém zemědělství totiž přímo zakazuje označovat potravinu slovem „bio“ a „eko“ nebo údaji slibujícími např. ekologický, organický, přírodní či biologický způsob výroby, jestliže nebylo na potravinu vydáno patřičné osvědčení o biopotravině.

Pro všechny spotřebitele to znamená výzvu – setkáte-li se s českým produktem, který bude označen jako ekologický, čistě přírodní, organický, bio apod. a nebude na jeho obalu státem certifikovaná značka BIO (tzv. BIO zebra) a kód CZ-KEZ, předejte tuto informaci na adresu: [email protected] nebo [email protected].

Z brožurky o biopotravinách vydané v roce 2004 organizací pro ochranu spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství Pro-Bio Liga.

Počet přečtení: 2 818 Datum: 5. 9. 2009