Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nová doporučení na snižování krevního tlaku zdůrazňují stravu a pohyb

Podle nových amerických oficiálních doporučení se dá vysoký krevní tlak dostat na normální hodnoty z velké míry pouhým prostřednictvím úpravy stravy a zajištěním dostatku tělesného pohybu. Vládní odborníci současně varují před užíváním rybích tuků a doplňků vápníku, které se za tímto účelem široce doporučují.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Studie

Krevní tlak lze tedy udržet pod kontrolou udržováním přiměřené tělesné hmotnosti, pohybovou aktivitou, snížením příjmu nasycených tuků, omezením alkoholu a sodíku (soli), zvýšením množství draslíku ve stravě a konzumací množství ovoce a zeleniny – takový je závěr skupiny odborníků sdružených v organizaci NHBPEP. (Zvýšení příjmu draslíku lze dosáhnout konzumací ovoce, jako jsou např. banány, které jsou jeho bohatým zdrojem.)

Dr. Jiang He z Tulane University School of Medicine v New Orleans uvádí, že důležitá je zejména včasná prevence – nové poznatky totiž ukazují, že již mírně zvýšený krevní tlak (130-139 mmHg na 85- 89 mm Hg) představuje pro postižené zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Platí, že již mírné snížení krevního tlaku může znamenat velký prospěch. Epidemiologická data svědčí o tom, že snížení systolického krevního tlaku o pouhých 5 mmHg by celostátně znamenalo o 14 % méně mozkových mrtvic, o 9 % méně úmrtí na srdeční onemocnění a přineslo by i sedmiprocentní snížení celkové úmrtnosti.

Journal of the American Medical Association 2002;288:1882-1888

Počet přečtení: 3904
Datum: 7. 10. 2007