Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce

Představte si, že by v našem životě místo náhlých krátkodobých stresorů působil trvalý stresor. Náhlé, krátkodobé změny s pozitivními účinky by se staly nevyhnutelné a mohly by vážně poškodit naše zdraví. Paradoxem je, že ty samé změny v nervovém a hormonálním systému, které nás chrání, když se stresor objeví poprvé, nás v trvalém stresovém vypětí mohou nakonec zničit.

Stresový systém nám pomáhá zvládnout náhlé, krátkodobé stavy. Není uzpůsoben pro neustálou aktivitu podněcovanou dlouhodobými stresory. Už biblický pisatel dávno napsal: „Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce.“ Ať už je to hněv nebo jiný stresor, nejlepší je postavit se mu tváří v tvář a co nejdříve ho vyřešit.

Přetrvávající stres může škodit mnoha způsoby. Jako příklad zmíním diabetes (cukrovku). Američané zápasí s epidemií cukrovky, protože každým rokem přibude 800 000 nových případů. Daň v podobě amputací, selhání ledvin, srdečních infarktů, mozkové příhody a slepoty je zdrcující. Pro lidi, u kterých se projevují rizikové faktory tohoto onemocnění či nemoc samotná, může být trvalá aktivace stresových hormonů zhoubná, protože je provázena zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Uveďme jiný příklad – nemoc srdečních cév. Zúžené cévy nedokážou zvětšit přítok krve při působícím stresu a infarkt či mozková příhoda na sebe nedá dlouho čekat. Také zvýšený tlak krve způsobený přetrvávajícím stresorem přináší škodlivé, dokonce smrtelné následky. Zvýšená srážlivost krve je nebezpečná a může mít devastující následky na zúžené či jinak poškozené cévy.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3578
Datum: 27. 2. 2009