Nápoje s obsahem kofeinu jsou oblíbené, ale… | Prameny zdraví

Nápoje s obsahem kofeinu jsou oblíbené, ale…

Nadměrný příjem kofeinu může způsobovat vzestup krevních tuků, což je stav známý jako hypertriglyceridémie, která může přispět k onemocnění člověka. Do vztahu k užívání kofeinu byla rovněž dána rakovina močového měchýře.

Nápoje s obsahem kofeinu jsou oblíbené, ale…

Rubrika: Káva a kofein | Typ článku: Rady lékaře

Jedním z dalších nepříznivých účinků kofeinu je, že se ukázalo, že tato droga způsobuje vyplavování vápníku z těla. Dalším dietním opatřením, které můžete použít v prevenci, a možná i v léčbě slabých kostí strádajících nedostatkem vápníku neboli osteoporózy, je tedy vynechání kofeinu.

Tělo se ve skutečnosti stává na kofeinu fyzicky závislé. Když s touto drogou skončíte, připravte se na abstinenční příznaky, jako je bolest hlavy, úzkostlivost, podrážděnost, ospalost, napětí a deprese. Tyto abstinenční příznaky mohou trvat asi jeden týden.

Po celém světě jsou nápoje s obsahem kofeinu oblíbené kvůli duševní i tělesné stimulaci, kterou přinášejí. Běžně se užívají ve snaze působit proti útlumu tělesných funkcí způsobenému konzumováním bohaté západní stravy a pitím alkoholu. Lidé, kteří jedí stravu založenou v první řadě na škrobovinách, jsou čilí a aktivní bez užití stimulujících prostředků.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 2 478 Datum: 8. 8. 2012