Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Na břehu Niagary…

Kofein je nejpopulárnější stimulační nápoj na světě a je obecně nejpoužívanější látkou vytvářející závislost. Nachází se v kávě, v mnoha sycených nápojích a v řadě léků proti bolesti.
|
Typ článku: Články

Možná si myslíte: „Ale prosím vás, kofein nemůže být tak špatný. Vždyť většina lidí pije šálek či dva každé ráno.“ Už jste někdy vyrazili do práce bez tohoto ranního nápoje? Cítili jste se podráždění nebo vás rozbolela hlava? Když saháte po nějakém léku, abyste se cítili lépe, neříká vám to něco?

S konzumací kofeinu je to obdobné, jako kdybyste měli hypotéku na dům a vzali si ještě další hypotéku, tentokrát na dovolenou nebo na jachtu, abyste si mohli užít krásné prázdniny. Ta zkušenost je zpočátku ohromná. Problém je, že musíte utratit zdroje určené na budoucí zabezpečení, abyste si takto užili. Otočili jste hodnoty vzhůru nohama a riskujete, že ztratíte své investice, nebo dokonce zbankrotujete. Podobně má naše tělo rezervy energie pro budoucnost a pro případy nouze. Kofein utratí část této rezervní energie určené pro budoucnost. Je půjčka z vaší budoucí vitality a její utracení právě teď dobrou investicí?

Stejně jako u jiných závislostí zakládá konzumace kofeinu chemickou závislost a přispívá k nižší mozkové aktivitě. Mezi běžné následky konzumace kofeinu patří nespavost, úzkost, deprese a výkyvy nálad. Studie Michiganské státní univerzity zjistila, že krysy narozené matkám, které v těhotenství pily kofeinové nápoje, měly abnormální funkci mozkových buněk i abnormální chování.

Na Niagarských vodopádech se každých třicet vteřin žene do propasti 125 tisíc metrů krychlových vody. To je přesně tolik, kolik za den vypijí Američané kávy. V České republice vypije průměrný Čech 330 šálků kávy za rok. Za tento nápoj jsou utráceny miliony; a přitom škodí našemu tělu i zdraví.

Z knihy Johna, Millie a Wesa Youngbergových Vyhrej život! Běž vpřed. Vydal Advent-Orion.

Počet přečtení: 1954
Datum: 24. 8. 2017