Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Myrha - přirozeně proti zánětům

Myrha - na Středním Východě se používá již tisíciletí při ošetřování zanícených ran a problémech s průduškami. V Mezopotámii, v Řecku i v Římě byla tato bylina považována za všelék vhodný na celou řadu zdravotních problémů - od aftů až po hemeroidy. Číňané ji dokonce používali při léčbě duševních onemocnění.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Myrha má za sebou také dlouhou historii užívání v indické medicíně - zde se užívá při léčbě vředů v ústech, zánětu ústní dutiny a dásní, krčních infekcí a katarů horních cest dýchacích. Přikládá se na vředy a někdy se používá ke kloktání anebo výplachům úst. Ve východní Africe slouží proti zánětům, včetně revmatických.

Vítaný obchodní artikl

Ve starověku dováželi Egypťané velká množství myrhy z Palestiny. Vzhledem ke svým jedinečným aromatickým vlastnostem byla tehdy myrha vysoce ceněna jako obchodní artikl. Izmaelci, kteří koupili Josefa od jeho ničemných bratří, cestovali do Egypta s nákladem vonných věcí, kadidla a myrhy (Genesis 3,25 BKR). Královna ze Sáby přinesla jako dar Šalomounovi množství vonných věcí (zřejmě šlo také o myrhu) z Jemenu. Proslulý „balzám z Gileádu", který je známý jako prostředek k hojení ran, patří do stejné kategorie.

Když se Jákobovi synové vrátili k otci s Josefovou žádostí, aby přivedli Benjamína do Egypta, stařičký patriarcha poslal z Palestiny dary, kterými se snažil ministerského předsedu utišit. Zásilka zahrnovala myrhu, spolu s mandlemi, pistáciemi, medem a kořením (Genesis 43,11).

Drahocenný parfém

Myrha byla na Středním Východě běžně užívána jako parfém. Ve starověké Persii, když si král Achašveróš vybíral po Vašti novou královnu, musely dívky, které se o tuto pozici ucházely, absolvovat dvanáctiměsíční salón krásy, jehož součástí bylo šest měsíců mazání myrhovým olejem (Ester 2,12). Tento olej se dodnes používá při masážích.

Tato bylina byla jednou ze složek oleje k pomazání, který se užíval v židovském svatostánku a sloužil i jako kadidlo v náboženských rituálech soustředěných na starověká božstva. Tento olej se používal i jako účinný desinfekční prostředek v domech a chrámech starozákonní doby.
Nejznámější je ale spojení myrhy s Kristovým životem. Mudrci, kteří navštívili Marii a Josefa u příležitosti narození Ježíše, přinesli sebou dary - zlato, kadidlo a myrhu (Matouš 2,11). Tento dar naznačoval, jaká bude budoucnost miminka spočívajícího ve žlabu. Myrha se běžně používala Egypťany i jinými národy starověku k balzamování. Poté, co byl Ježíš ukřižován, vzali Josef z Arimatie a Nikodém Ježíšovo tělo a připravili je k pohřbu s použitím sto liber směsi myrhy a aloe (Jan 19,39).

Extrakt ze stromové kůry

Myrhová guma je aromatickým produktem, který vytéká z kůry několika druhů keře Commiphora. Tento stromek původně pochází z tzv. afrického rohu (Etiopie a Somálsko) a z jihozápadní Arábie (Jemen). Celkem existuje více než 150 druhů myrhového stromku, které se nacházejí ve východní Africe a na arabském poloostrově.

Když je kůra myrhového stromku poškozena, vylučuje se guma, která vytváří malé perly anebo hruškovité kapky, jež dosahují až velikosti vlašského ořechu. Když guma vyschne, ztvrdne a zkřehne - dá se poté rozemlít na prášek. Extrahovaný olej se používá jako vonný činitel do různých voňavek, mastí, mýdel a krémů.

Vlastnosti a použití

Myrha má antiseptické, stahující a protizánětlivé vlastnosti. Používá se na povrchové ošetření infekcí ústní dutiny a krku - jako jsou např. afty, zanícené dásně, bolení v krku a zánět mandlí. Normálně se aplikuje dva- až třikrát denně. Stahující vlastnosti umožňují využití při zánětech hltanu, ucpání nosu i při kašli. Myrhový olej poslouží jako stahující prostředek ve vodě na kloktání.

Guggul - pryskyřice z C. mukul, což je druh indické myrhy - hraje velkou roli v indické medicíně při ulevování od bolesti kloubů při artritidě. Klinický výzkum ukázal, že guggul nevykazuje pouze významné protizánětlivé účinky; obsah steroidních saponinů umožňuje dodatečný přínos, jímž je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Řada studií odhalila potenciál guggulu při léčbě revmatoidní artritidy a osteoartritidy.

Myrha vykazuje tišící vlastnosti při léčbě zánětů a vředů. V podobě masti se tato bylinka používá na hemeroidy, rány a proleženiny. Myrha obsahuje i 8 procent éterického oleje - frakce bohaté na terpenoidy - který vytváří její charakteristickou vůni.

Oficiální doporučení

V Německu se myrha smí oficiálně používat při léčbě zánětů hltanu, dásní a ústní dutiny, podobně jako při otlačeninách od protézy. Je obsažena i v ústních vodách a balzámech na rány a menší kožní záněty. Ve Francii byla myrha schválena jako prostředek k uvolňování nosu při běžném nachlazení.

Winston J. Craig, profesor výživy na Andrews University, Berrien Springs, Michigan

Počet přečtení: 14741
Datum: 19. 3. 2012