Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mužská neplodnost a nadváha

Pánové, dělejte všechno pro to, abyste se zbavili nadváhy a obezity! Pokud vám tedy záleží na vaší plodnosti. Nadváha a obezita totiž nepřináší jen známé zdravotní problémy. Nedávno se objevily důkazy, že nadváha a obezita může být příčinou mužské neplodnosti a potratů.
|
Typ článku: Články

Vědci v Atlantě poprvé podrobili mužské spermie genetickému vyšetření ve vztahu k tělesné hmotnosti a zjistili, že kyselina deoxyribonukleová (DNA), kterou se přenáší genetický kód muže, je „potrhaná“ tím více, čím je muž obéznější. Takováto fragmentace DNA spermii vyřazuje z provozu. Navíc se už dávno ví, že spermie obézních mužů jsou línější - pohybují se pomaleji a nestihnou dojít tam, kam mají.

Tělesnou hmotnost lze jednoduchým způsobem posoudit jako tzv. index tělesné hmotnosti (BMI). Hmotnost v kilogramech vydělte druhou mocninou výšky v metrech (např. 78 kg/1,842 m). Pokud je výsledek v rozmezí 20-25, vaše tělesná hmotnost je v normě, od 25 do 30 máte nadváhu a od 3O výše již trpíte obezitou. Vědci v Atlantě zjistili, že podíl spermií s poškozenou DNA začíná dramaticky stoupat při hodnotě BMI 25 a při hodnotách kolem 30 dosahuje téměř 30 %. To je hranice, kdy snížená kvalita spermií může být příčinou neplodnosti nebo potratu.

Problém může z dlouhodobého hlediska způsobit i fakt, že schopnější muži jsou obvykle vystaveni většímu stresu, který často řeší jedením a výsledkem je přibírání. Podívejte se kolem sebe na podnikatele, manažery, politiky… Muži častěji než ženy nerespektují zákonitosti metabolismu: odcházejí z domu bez snídaně, přes den něco spolknou a dojídají se na noc. Špatně. Pánové, pokud jdete tímto směrem, měli byste přistoupit k radikální změně životního stylu. Nezáleží na tom, jak daleko jste v hodnotách BMI zašli, vždy existuje cesta zpět!

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 3047
Datum: 1. 1. 2015