Může braní nekontaminovaných vápníkových doplňků bez antacid přinést nějaký užitek a nezpůsobovat přitom žádnou škodu? | Prameny zdraví

Může braní nekontaminovaných vápníkových doplňků bez antacid přinést nějaký užitek a nezpůsobovat přitom žádnou škodu?

Některé studie ukázaly, že denní užívání vápníkových doplňků může přinášet určitý prospěch, ovšem pouze v případě lidí, kteří konzumují stravu s vysokým obsahem bílkovin (která způsobuje ztráty vápníku). Vzhledem ke zdánlivé absenci toxických reakcí na pilulky s vápníkem si neublížíte, když denně přijmete 500 nebo 1000 mg vápníku ve formě tablet nebo kapslí.

Může braní nekontaminovaných vápníkových doplňků bez antacid přinést nějaký užitek a nezpůsobovat přitom žádnou škodu?

Rubrika: Léky | Typ článku: Rady lékaře

Tento přídavek vápníku pravděpodobně vaše riziko vzniku ledvinových kamenů nezvýší. Pokud jste současně pochopila, jakým přínosem je strava s rozumným obsahem bílkovin, pak tento nadbytečný vápník prostě vyloučíte střevy z těla ven.

V souvislosti s užíváním vápníkových doplňků se však obávám něčeho jiného; a sice že lidé, kteří tyto doplňky budou užívat, soustředí svou pozornost špatným směrem. Místo toho, aby se učili vybírat si optimální stravu a snažili se být fyzicky aktivní, mohou uvěřit, že jedna pilulka denně postačí k dostatečné kompenzaci jejich nesprávné výživy a nechuti k pohybu. Kromě toho může jistě většina z nás peníze utracené za nákup tabletek s vápníkem lépe užít nějakým jiným způsobem.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2 792 Datum: 13. 1. 2009