Můj druhý lékař mi řekl, že můj nádor je citlivý na hladinu estrogenu. Znamená to, že tamoxifen bude u mne lépe působit? | Prameny zdraví

Můj druhý lékař mi řekl, že můj nádor je citlivý na hladinu estrogenu. Znamená to, že tamoxifen bude u mne lépe působit?

Uvnitř rakovinných buněk jsou místa, ke kterým se estrogen váže. Tato místa se nazývají receptory. Molekuly tamoxifenu se k těmto místům rovněž připojují a blokují tak aktivitu estrogenů.

Můj druhý lékař mi řekl, že můj nádor je citlivý na hladinu estrogenu. Znamená to, že tamoxifen bude u mne lépe působit?

Rubrika: Léky | Typ článku: Rady lékaře

Bylo zjištěno, že tato místa nám poskytují určitou prognostickou hodnotu; čím více receptorů nádor má, tím lepší je prognóza a tím účinnější pravděpodobně bude antihormonální terapie (jako je podávání tamoxifenu). Buňky rakoviny prsu u žen před menopauzou mívají obvykle méně estrogenových receptorů než rakovinné buňky u žen po menopauze.

Obecně platí, že ženy po menopauze a ženy s pomalým růstem nádoru reagují lépe na všechny formy hormonální terapie, ať už je zaměřena na snižování hladiny estrogenů či dokonce na jejich zvyšování. Ženy před menopauzou s rychle rostoucí rakovinou nereagují tak dobře. V protikladu k tomu, co by bylo možno očekávat, však byly zaznamenány některé povzbudivé výsledky i u žen s nízkým počtem estrogenových receptorů uvnitř jejich rakovinných buněk.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 173 Datum: 14. 1. 2009