Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mohou velmi malé děti ořechy a semena?

Chci vás poprosit o radu ohledně stravování malých dětí. Konkrétně mám syna starého rok a půl. Velmi rád papá mletá slunečnicová semínka. Je to pro něho v tomto věku vhodné? Pokud ano, tak v jakém množství? A co ostatní semínka, jako je len, dýňové semínko, případně mandle a jiné ořechy? Mohou se i děti např. od jednoho roku stravovat podle receptů z knihy Hneď to bude? Záleží mi na zdravé stravě mého syna a nerada bych dělala z nevědomosti zásadní chyby.
|
Typ článku: Rady lékaře

Záleží na to, jestli se rodiče dítěte léčí na alergické onemocnění anebo ne. Podle toho je vhodné zvolit stupeň opatrnosti. Jste-li vy nebo váš manžel alergici, zařaďte všechny ořechy a sezam až po ukončeném prvním roku dítěte. Pokud ne, sezam a vlašské ořechy mají nejsilnější alergizující potenciál, je proto vhodné je zařadit až ke konci prvního roku života dítěte. Ostatní olejnatá semena (slunečnicové, dýňové) je možné v pomleté podobě (například přimíchané do obilninové kaše) zařazovat už od 6-9 měsíců. Ostatní druhy ořechů (mandle, kešu, para, lískové ořechy - pozor na skladování, kupujte raději bio produkty balené v ochranné atmosféře) můžete v pomleté podobě postupně zkoušet zařazovat už od 9. měsíce.
Při zařazování každé nové potraviny dodržujte odstup minimálně 3-4 dni a v případě vzniku vyrážky, průjmu anebo jiných těžkostí se o použití potraviny poraďte se svým pediatrem.

Na otázky odpovídá Igor Bukovský z Ambulance klinické výživy (AKV).

Počet přečtení: 21072
Datum: 24. 4. 2020