Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léky, které mohou způsobit depresi

Existuje dlouhý seznam léků, které mohou zvýšit riziko deprese. Ironií je skutečnost, že prostředky, které léčí další zdravotní problémy, mohou zvýšit riziko vzniku deprese a zároveň onemocnění samotné může taktéž přispívat k jejímu vzniku. Přidáváme tak vlastně jedno riziko k druhému.
Rubrika: Léky
|

Může se zdát, že otevírám složité dilema. Otázka zní: „Co mám dělat? Mám brát léky proti vysokému krevnímu tlaku, které mohou zvýšit riziko deprese? Nebo nemám léky užívat a riskovat tak, že při sníženém krevním tlaku sice nedostanu depresi, ale infarkt či mozkovou příhodu?“

Rozhodnutí v tomto případě není až tak těžké, pokud člověk zná následky srdečního infarktu nebo mozkové příhody a porovná je s depresí. Co však v případě léků na chronickou bolest kolena? Stojí tato úleva za zvýšení rizika vzniku deprese?

Léčba medikamenty často nemusí být jediným řešením situace. Dokonce i když se zdá, že léky mají být předepsány, může si lékař vybrat z několika druhů. Pokud vím, že pacientovi hrozí nadprůměrné riziko deprese, předepíšu mu raději léky, jejichž vedlejším účinkem není deprese. Pokud jste však už dostali léky, jejichž vedlejším účinkem je deprese, neztrácejte naději; váš lékař asi nevidí jinou možnost. Budete- li si dávat pozor na ostatní spolupůsobící faktory, o kterých jsme hovořili v této kapitole, můžete situaci dobře zvládnout a depresi se vyhnout.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3935
Datum: 28. 4. 2009