Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kyselina pantotenová – je prostě všude

Kyselina pantotenová se nalézá ve všech živých buňkách - a to jak rostlin, tak živočichů. (Její název ostatně pochází z řeckého slova „panthos", které znamená univerzální.)
|
Typ článku: Rady lékaře

Kyselina pantotenová je potřebná při veškerých reakcích souvisejících s produkcí energie a nezbytná pro řádné fungování nervového systému. Je nepostradatelná pro vytváření červených krvinek i pro zdravé dásně a zuby. Kyselina pantotenová spolupůsobí při tvorbě bílkovin a využívání tuků. Její nedostatek brání tvorbě protilátek, snižuje množství T buněk a narušuje schopnost organismu bránit se bujení rakovinných buněk. Přesné funkce, které zastává kyselina pantotenová v lidském organismu, jsou předmětem dalšího vědeckého zkoumání.

Dobrými zdroji kyseliny pantotenové jsou arašídy, pšeničné klíčky, různá zrna, ale i kvasnice, plísně či baktérie. Obecně se kyselina pantotenová hojně nachází v těch potravinách, které současně obsahují i další vitaminy řady B. V menších množstvích ji můžeme zaznamenat v mnoha dalších přirozených, rostlinných potravinách (s výjimkou bílé mouky a bílého cukru, odkud byla rafinací odstraněna). Vůbec nejbohatším zdrojem kyseliny pantotenové je mateří kašička, která je potravou pro včelí larvu, ze které se má narodit královna. Bez mateří kašičky by se z larvy vylíhla prostá včela dělnice.

Kyselina pantotenová hraje roli v celé řadě tělesných pochodů. Pro optimální zdraví potřebujeme denně přijmout ze stravy asi 5 až 10 mg kyseliny pantotenové. Ženy, které užívají hormon estrogen, mají vyšší nároky na zásobení kyselinou pantotenovou. Kyselina pantotenová je rozpustná ve vodě. Když se do jídla přidá jedlá soda, je kyselina pantotenová okamžitě zničena.

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".

Počet přečtení: 3913
Datum: 19. 6. 2012