Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Krátké cvičení zlepšuje sebekontrolu u dětí

Asi se nenajde nikdo, kdo by pochyboval o tom, že fyzická aktivita prospívá našemu tělu i duši. Znovu však připomeňme, že by měla být přiměřená (věku, stavu, atd.), pravidelná (jednou za rok se o pravidelnosti mluvit nedá) a měla by trvat určitý čas (alespoň 30 - 40 minut každý den).
|
Typ článku: Studie

V březnovém čísle časopisu British Journal of Sports Medicine 2013 zveřejnili výsledky přehledu devatenácti studií, které byly realizovány v průběhu roku 2012 a soustředily se na tři věkové skupiny: od 6 do 12, od 13 do 17 a od 18 do 35 let. Ve všech byl sledován efekt krátkodobého středně intenzivního cvičení. Cvičení (běh nebo jízda na kole) trvalo 10 až 40 minut a účastníci při něm dosáhli tepové frekvence (HR) na úrovni 60 % maximální HR. Po ukončení cvičení došlo k testování kognitivních funkcí a sebekontroly, což jsou velmi významné vyšší nervové funkce, které hrají základní úlohu při učení, ale i ve vztazích a komunikaci. Všechny děti a mladí dospělí dosahovali výrazně lepších výsledků po ukončení cvičení.

Mechanismus tohoto účinku cvičení na mozek není moc známý, ale předpokládá se, že v průběhu cvičení dojde k překrvení čelního mozkového laloku, který je -kromě mnoha jiných věcí - zodpovědný i za sebekontrolu. I když zatím nevíme, jak dlouho tento pozitivní efekt přetrvává, jisté je, že může být využit při pomoci mnoha dětem a mladým lidem - tento výzkum dokonce naznačuje možnost využití fyzické aktivity při léčbě autismu či ADHD.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 2801
Datum: 30. 1. 2017