Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kofein zvyšuje hladinu stresových hormonů

Nestačím se divit, proč se mnozí pacienti, kteří zápasí se stresem a s úzkostí, ještě nerozloučili s kofeinem. Vzhledem ke společenskému akceptování této drogy, zasluhuje si tento problém naši pozornost. Kofein zvyšuje hladinu stresových hormonů.

Americká psychiatrická společnost poznamenává, že poruchy vyvolané kofeinem se projevují záchvaty panické úzkosti, které se podobají primárním duševním poruchám. Snad největší ironií je skutečnost, že lidé někdy pijí kávu právě proto, aby zvládli stresující situace.

Ranní šálek kávy na probuzení se může člověku zápasícímu s nespavostí zdát životně důležitý, ale právě kofein může být přímou příčinou špatného spaní. Vyzývám každého z vás, kdo pijete kávu, abyste zkusili vydržet dva týdny bez kofeinu. Mnozí, kteří přijali tuto výzvu, byli příjemně překvapeni zvýšením kvality života a přesvědčili se, že kofein jejich stresující problémy spíše zhoršoval, než aby je zlepšoval.

Americká psychiatrická společnost zároveň varuje před „otravou kofeinem“. Může nastat krátce po vypití dvou až tří šálků kávy v průběhu několika minut. Pět i více příznaků se pravděpodobně objeví už během pití kávy či krátce po požití kofeinu.

Člověka závislého na kofeinu, který se rozhodne přestat pít kávu, čekají abstinenční příznaky (například bolesti hlavy, ospalost, lenost a snížená pozornost). Po prvních dvou dnech však pomalu ustupují a do jednoho týdne vymizí úplně.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4100
Datum: 22. 3. 2009