Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kofein, a to i v malých dávkách, může poškozovat cévy

Podle poznatků dvou malých studií mohou již malé dávky kofeinu – množství obsažené v jednom šálku kávy – způsobovat dočasné ztuhnutí stěn cév. Vědci z Atén zkoumali účinky kofeinu na lidi s mírnou hypertenzí, s vysokým krevním tlakem i s normálním krevním tlakem.
|
Typ článku: Studie

Zjistili, že lidé s mírně zvýšeným tlakem zaznamenali po požití tablety s 250 mg kofeinu (ekvivalent vypití dvou až tří šálku kávy) dočasné zvýšení tlaku a ztuhnutí aorty, hlavní cévy, která vychází ze srdce.

Tuhnutí aorty způsobuje dodatečné zatížení srdce a je primární příčinou zvýšeného krevního tlaku. Cévy by měly být pružné, aby dokázaly reagovat (roztáhnout se) v případě vyšší potřeby zásobení svalů (včetně srdečního svalu) kyslíkem. Ve druhé studii zvýšila dávka kofeinu obsažená v jednom šálku kávy tuhost cév u deseti pacientů, kteří netrpěli vysokým krevním tlakem. Systolický krevní tlak stoupnul o 3 mm Hg a diastolický krevní tlak v průměru o 6,5 mm Hg. Ještě tři hodiny po požití kofeinu byl u pacientů pozorovatelný zvýšený puls.

Počet přečtení: 8162
Datum: 11. 6. 2007