Káva a alkohol mohou zvyšovat krevní tlak | Prameny zdraví

Káva a alkohol mohou zvyšovat krevní tlak

Vysoký denní příjem alkoholu nebo kávy může zvyšovat krevní tlak. Dvě studie docházejí k závěru, že snížení spotřeby těchto nápojů může pomoci pacientům s vysokým krevním tlakem.

Káva a alkohol mohou zvyšovat krevní tlak

Rubrika: Káva a kofein | Typ článku: Studie

V první studii porovnávala dr. Maria Teresa Aguilera se svými kolegy z Barcelonské univerzity ve Španělsku krevní tlak 42 mužů s vysokou spotřebou alkoholu před a poté, co absolvovali jednoměsíční detoxifikační program. U 72% mužů s hypertenzí měla abstinence za následek návrat tlaku k normálním hodnotám. Ve druhé studii zjistil mezinárodní tým vedený dr. Klagem z Johns Hopkins University v Baltimore v USA, že pravidelná konzumace velkého množství kávy může být rovněž impulsem ke zvýšení krevního tlaku.

Dr. Klag s kolegy provedl detailní přehled výsledků jedenácti studií zabývajících se konzumací kávy. Celkem tyto studie zahrnovaly více než 500 účastníků, kteří konzumovali v průměru pět šálků kávy denně po dobu téměř dvou měsíců. Výzkumníci zjistili, že „v průměru bylo pití kávy spojeno se vzrůstem systolického tlaku o 2,4 mm Hg a se vzrůstem diastolického tlaku o 1,2 mm Hg“.

Hypertension 1999;33:647-652, 653-657

Počet přečtení: 8 731 Datum: 1. 1. 1970