Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jste hladoví? Vyspěte se!

Poslední zprávy z oblasti výzkumu kontroly tělesné hmotnosti ukazují, že nedostatek spánku může být příčinou silnějšího pocitu hladu a nadměrného příjmu energie.
|
Typ článku: Studie

Člověk je jediný tvor, který si vědomě zkracuje spánek. Stále více lidí spí stále kratší dobu. Pracovně vytížení lidé spí často méně než pět hodin denně a o kvalitě jejich spánku by se dalo polemizovat.

Proto se vědci rozhodli porovnat hladinu hormonů ovlivňujících hlad u vyspalých a nevyspalých lidí. Zjistili, že když lidé spali méně než 5 hodin dvě noci po sobě, měli o 28 % vyšší hladinu grelinu a o 18 % nižší hladinu leptinu než lidé, kteří spali více než 8 hodin.

Nedostatek spánku způsobuje vyplavení hormonu (grelin), který zesiluje pocit hladu a nedostatek spánku současně tlumí tvorbu hormonu (leptin), který hlad potlačuje. Nedostatek spánku tedy může podporovat nadváhu a obezitu tím, že vyvolává jakýsi hormonální „přetlak“, který nutí člověka jíst více, než potřebuje. Nevyspalí lidé jedí zejména sladkosti, fritované lupínky, smažené potraviny, koblihy, koláče, sušenky a bílé pečivo.

Nedostatek spánku a jeho sníženou kvalitu nejčastěji způsobují: nadváha a obezita (čímž vzniká bludný kruh), poruchy spánkového dýchání (chrápání, spánkové apnoe), konzumace kofeinu (protože kofein se metabolizuje až 15 hodin, odpolední konzumace kofeinu oddaluje usínání a zkracuje spánek) a nezvládnutý negativní stres.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy

Počet přečtení: 4151
Datum: 21. 12. 2020