Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jsou limonády vhodným nápojem, který může organismu zajistit dostatek tekutin?

Limonáda je zhruba totéž co sklenice vody, do které jsme přidali 12 kostek cukru a navíc ještě spoustu chemických látek. Nadměrný příjem cukru z limonád může mít přinejmenším tyto nežádoucí účinky: Nedostatečná výživa. Limonáda obsahuje obvykle 500 až 750 kJ (120-180 kcal) energie ve formě cukru.
|
Typ článku: Poradna výživy

Průměrná žena se sedavým zaměstnáním potřebuje pouze 5000 až 6700 kJ (1200-1600 kcal) energie k udržení optimální váhy a dobrého zdraví. Dvě nebo tři limonády denně tak mohou významně omezit její příjem potravy a tím také přísun vitamínů, živin a dalších důležitých látek. Pokud tento stav trvá delší dobu, může vést až k podvýživě. V podstatě totéž platí i pro muže se sedavým zaměstnáním, který potřebuje denně kolem 6700 až 10 000 kJ (1600-2400 kcal) energie.

Nadváha. Energie z limonád se připočítává k energii přijaté běžnou potravou; každý nespotřebovaný nadbytek energie se přitom ukládá ve formě tuku.

Kolísavá hladina glukózy v krvi. Cukr neobsahuje žádnou vlákninu. Proto po vypití limonády dochází k jeho rychlému vstřebání a následnému zvýšení hladiny glukózy v krvi, které působí doslova jako energetická (kalorická) „bomba“. Po vzestupu hladiny glukózy v krvi začne organismus vylučovat inzulin, aby mohla být glukóza využitá buňkami. S rychlým poklesem její hladiny v krvi se může dostavit pocit slabosti. Tak se konzument ocitá v začarovaném kruhu; jako řešení volí znovu a znovu limonádu, případně jiné sladkosti.

Poruchy trávení. Pokud se limonády napijete ve chvíli, kdy organismus zpracovává potravu, zpomalí se trávení, protože tělo se musí vypořádat s touto nově dodanou energií z cukru. V ojedinělém případě nejde o nic závažného, pokud se vám však celodenní popíjení stane pravidlem, výsledkem mohou být poruchy trávení.

Překyselení žaludku. Většina limonád a slazených nápojů zvyšuje vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku a má svůj podíl i na pálení žáhy.

Průměrný občan této země vypije za rok víc limonád či jiných slazených nápojů než vody – celých 38 litrů. Mnoho odborníků je vážně znepokojeno případnými zdravotními důsledky tohoto negativního trendu.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 2883
Datum: 4. 7. 2009