Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ječmen

Ječmen je znám asi tři tisíce let. Na čínské keramice z roku 1 520 př n.l. byly malba znázorňující konec hladomoru tím, že začaly padat kroupy z nebe. Ječmen je velmi odolná rostlina, která dobře snáší i drsné horské podnebí. Pěstuje se na severní polokouli, hlavními producenty jsou Kanada a USA.
Rubrika: Obilniny
|
Typ článku: Encyklopedie

Celkem je známo asi 27 odrůd ječmene. Pratypem kulturně pěstovaného ječmene obecného je ječmen tibetský.

Zrno ječmene se skládá z pěti částí. Vrchní dvě části tvořené slupkami jsou nestravitelné. Pod slupkou se nachází aleuronová vrstva, která obsahuje zásobu bílkovin, následuje endosperm a střed, který obsahuje škrob.

Ječmen představuje nutričně vyváženou potravu s vysokým obsahem bílkovin, sacharidů a minerálů. Ve 100 gramech je 38 mg vápníku, 119 mg hořčíku, 342 mg fosforu a 2,8 mg železa. Ječmen je vynikající při různých nemocích jater a žlučníku. Ječné kroupy jsou lehké a čistí játra.

Nejvíce se v kuchyni používají ječné kroupy. Vyrábějí se tak, že se odstraní vrchní slupky i endosperm a zůstane jen střed. Tyto kroupy jsou bílé a při vaření vzniká šlem. U skotského ječmene jsou odstraněny slupky, ale endosperm zůstává. Tento minimálně zpracovaný ječmen má vysoký obsah nutričních hodnot, ale běžně se neprodává.

V obchodech se zdravou výživou lze koupit neloupaný ječmen. Ječmen lze vařit samotný, s rýží nebo jinou obilovinou. Při vaření 2-3krát zvětší svůj objem. Ječmennou mouku můžeme přidávat do pečiva, ale protože má extrémně nízký obsah lepku, nedoporučuje se péci pouze z ječmenné mouky. Z ječmene se vyrábí slad, který je vynikající náhradou medu, lze ho doporučit i diabetikům a je zásadotvorný.

Počet přečtení: 8508
Datum: 18. 5. 2006