Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Je kofein opravdu tak škodlivý, jak se někdy uvádí?

Kofein způsobuje podráždění nervového systému, které může vést až k třesu, nervozitě, úzkosti a problémům se spánkem. Postupem času se mohou objevit i příznaky chronické vyčerpanosti, nedostatku energie a úporné nespavosti.
|
Typ článku: Poradna výživy

Nápoje obsahující kofein dráždí žaludek. To mají na svědomí především různé další přídavné látky, jimiž jsou tyto nápoje obohacovány. Samotný kofein způsobuje zužování cév – to může být příčinou horšího trávení; vysoké dávky kofeinu mohou dokonce vyvolat zvracení.

Nápoje obsahující kofein stimulují žaludek k větší produkci kyseliny chlorovodíkové, což může vést k překyselení žaludku. Vedle pálení žáhy se přitom mohou zhoršit i problémy s žaludečními a dvanácterníkovými vředy.

Bylo zjištěno, že kofein může negativně ovlivňovat vstřebávání vápníku a železa. K tomu je potřeba přihlédnout především u žen ohrožených osteoporózou a anémií (chudokrevností).

Kofein zvyšuje hladinu glukózy v krvi a spolu se svými psychostimulačními účinky vyvolává pocit větší energie. I když se tento jeho účinek může zdát žádoucí, rychlý vzestup glukózy v krvi vede k vyloučení inzulinu, který někdy může vyvolat dokonce hypoglykémii – rychlý pokles hladiny glukózy v krvi pod normální hodnoty. Lékem na hypoglykémii je pak napít se něčeho sladkého – a to je důvod, proč po vypití jedné plechovky Coca-Coly po chvíli mnozí sahají ještě po další a další.

Kofein je diuretikum – to znamená, že dráždí ledviny k většímu vylučování moče. Některé studie naznačují, že nadměrná konzumace kofeinu by mohla být zodpovědná za rakovinu ledvin, močového měchýře, prsu, tlustého střeva, slinivky břišní a vaječníků.

Kofein může u některých lidí způsobit astmatický záchvat a přivolat alergickou reakci.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 6352
Datum: 15. 1. 2009