Je doopravdy možné žít bez masa? A co potřeba bílkovin a dalších živin? | Prameny zdraví

Je doopravdy možné žít bez masa? A co potřeba bílkovin a dalších živin?

Žít bez masa lze docela snadno. Výživové doporučené dávky (VDD) pro dospělé v České republice uvádějí, že potřebujeme 60 až 100 gramů bílkovin denně, což představuje přibližně 12 procent našeho denního energetického příjmu

Je doopravdy možné žít bez masa? A co potřeba bílkovin a dalších živin?

Rubrika: Výživová poradna | Typ článku: Poradna výživy

V zájmu objektivity je ale nutné přiznat, že VDD pro bílkoviny jsou u nás zbytečně vysoké. VDD Světové zdravotnické organizace uvádějí jako bezpečné množství pro muže i ženy 30 až 60 g bílkovin na den; ve Spojených státech jsou VDD v rozmezí 44 až 61 g bílkovin na den, tedy přibližně 10 procent denního energetického příjmu.

Hovězí řízek vám dodá přibližně 25 procent své energetické hodnoty ve formě bílkovin, nicméně průměrný obsah bílkovin u většiny čerstvé zeleniny přesahuje 20 procent její celkové energetické hodnoty a u obilí jde přibližně o 10 procent. Navíc luštěniny jako fazole nebo hrách obsahují téměř 25 procent své energetické hodnoty ve formě využitelných bílkovin. Potraviny rostlinného původu obsahují tedy dostatečné množství bílkovin a kromě toho ještě vlákninu, málo tuku a žádný cholesterol.

Studie prokázaly, že lidé, jejichž jídelníček je sestaven z potravin rostlinného původu, netrpí nedostatkem bílkovin a dalších živin. Pouze vegani (lidé nekonzumující vejce ani mléčné výrobky) mohou čas od času potřebovat menší dávky vitamínu B12.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 3 764 Datum: 10. 2. 2009