Jaký druh tělesné aktivity je nejlepší? Ne každý může běhat maratón. | Prameny zdraví

Jaký druh tělesné aktivity je nejlepší? Ne každý může běhat maratón.

Prakticky všechny výhody, které přináší pravidelný pohyb, můžete získat již pouhou chůzí. Chůze je přímo ideální druh pohybu. Je levná, bezpečná, zábavná. A provozovat ji může téměř každý.

Jaký druh tělesné aktivity je nejlepší? Ne každý může běhat maratón.

Rubrika: Pohyb | Typ článku: Rady lékaře

Sami se můžete rozhodnout, jak dlouho chcete chodit. Když se cítíte unaveni, můžete si odpočinout. Po získání lepší kondice můžete chůzi pomalu zrychlovat a prodlužovat délku procházek.

K dalším vhodným formám pohybu patří plavání, jízda na kole či zahrádkaření. Pro lidi s dobrou kondicí je vhodný běh, běh do schodů, skákání přes švihadlo nebo běh na lyžích. Za špatného počasí vám pomohou stacionární kola nebo můžete chodit či běhat na místě.

Má-li být vaše aerobní cvičení (aerobní cvičení způsobuje, že organismus spotřebovává větší množství kyslíku po delší dobu) co nejefektivnější, je potřebné, abyste byli dostatečně aktivní (měli byste se zpotit) a cvičení by mělo trvat alespoň 15 až 20 minut. To je pro většinu lidí cíl zcela dosažitelný. Při 30-40minutovém programu denní tělesné aktivity získáte většinu výhod, o kterých jsme se zmínili výše. Chcete-li zhubnout, je potřebné prodloužit dobu cvičení na jednu hodinu denně. Pokud vám to vyhovuje, je také možné během dne cvičit např. třikrát po 20 minutách.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3 810 Datum: 8. 12. 2009