Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu B12?

Klasickým příznakem je vznik zhoubné anémie, v důsledku zastavení tvorby červených krvinek. Dnes je však již známo, že se může vyskytnout mnoho různých nervových, mentálních a emocionálních potíží, spojených s nedostatkem vitamínu B12, které se mohou objevit, aniž by se dostavily příznaky krevního onemocnění.
|
Typ článku: Rady lékaře

Ze všeho nejdříve se nedostatek B12 projeví únavou, nedoslýchavostí, průjmy, depresemi, potížemi s trávením. Dalšími příznaky jsou bledost, snížená citlivost prstů rukou i nohou, překotný srdeční tep, nechutenství, dušnost, neplodnost, nervová labilita, zhoršení paměti, náladovost, apatie, paranoia, halucinace, sklony k násilí, změny charakteru osobnosti bez zjevné příčiny.

Všechny tyto příznaky se mohou projevit v různé míře, silněji je ovšem prožívají zvláště starší lidé. Signálem vážného nedostatku B12 je též jazyk - je červený, lesklý, hladký, někdy pokrytý vřídky.

Další faktory, které přispívají ke vzniku nedostatku B12: nedostatečné vstřebávání B12 z potravy, příliš mnoho toxických látek ve stravě - může to být i alkohol, cigarety a černá káva, příliš mnoho stresů jakéhokoli druhu - může to být i zatížení organizmu v důsledku zranění, operace, různá duševní traumata, různé nepříznivé chronické stavy organizmu, obzvláště jaterní nemoci.

Tomáš Pekař

Počet přečtení: 35145
Datum: 17. 7. 2012