Jaká jsou rizika užívání výživových doplňků? | Prameny zdraví

Jaká jsou rizika užívání výživových doplňků?

Pokud užíváme nadměrné množství výživových doplňků, můžeme tak ve skutečnosti vytvořit nedostatek určitých vitaminů či minerálů tím, že narušujeme přirozenou rovnováhu těchto látek v potravě.

Jaká jsou rizika užívání výživových doplňků?

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Rady lékaře

Bylo např. zjištěno, že pokud někdo užívá velké dávky vitaminu C v tabletách, ničí tím vitamin B12 a snižuje jeho hladinu v krvi. K interakcím a nerovnováhám může docházet při užívání doplňků minerálů obsahujících hořčík, molybden, mangan, chrom, vápník, zinek, železo, měď a kadmium.

Zinek např. působí proti mědi: užívání doplňků zinku může mít proto za následek nedostatek mědi, který se pohybuje na hranici pro člověka potřebného množství. Zinek podávaný zvířatům zvyšoval jejich celkovou hladinu cholesterolu a snižoval hladinu HDL cholesterolu. U lidí také docházelo ke snižování hladiny HDL cholesterolu. To může napomáhat ateroskleróze.

Další důležitou nevýhodou výživových doplňků je jejich balení. Vitaminy A, D, E a lecitin jsou často baleny v kapslích s koncentrovanými oleji, kterým je lépe se vyhnout.
Nejvážnějším rizikem užívání výživových doplňků je falešný pocit bezpečí, který zažívají lidé, když berou multivitaminové preparáty či megadávky jednotlivých vitaminů nebo minerálů ve snaze kompenzovat konzumování nezdravých potravin.

Mnohá matka již prohlásila o svém dítěti: „Přinejmenším do něj takto dostanu všechny potřebné vitaminy, když už chodí na nezdravé obědy do školní jídelny." Maminky by se měly raději soustředit na to, aby zajistily každodenní zdravé stravování svých ratolestí.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 3 077 Datum: 19. 3. 2012