Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak léčit nachlazení

Cítíte-li, že na vás přichází nachlazení, neztrácejte čas a začněte s léčením během deseti až dvaceti minut od objevení prvních příznaků. Ponořte okamžitě nohy do vody, kterou udržujte po dobu dvaceti minut tak horkou, jak jen snesete. Poté přelijte nohy studenou vodou, vysušte je a dobře zabalte - anebo jděte na půl hodiny do postele.
|
Typ článku: Přírodní léčba

Jezte střídmě, pouze v obvyklých pravidelných časech. Mezi jídly nepijte žádné šťávy. Nejezte cukr, med ani žádné příliš sladké ovoce. Vyhýbáním se cukru viry vyhladovíte. Jezte celozrnný chléb a celozrnné obilniny. Dbejte na dostatečný přísun vitamínu A, C a D (zde je nejlepší pobýt na slunci). B vitamíny získáte z celozrnných produktů.

Vhodná je i fyzická činnost - po tak dlouhou dobu, jak vydržíte.

Pijte množství vody dostatečné k tomu, aby vaše moč zůstávala čirá. Uvědomte si, že následkem horečky, cvičení nebo aplikací tepla může dojít ke zvýšenému pocení. Tuto ztracenou vodu musíte nahradit.

Udržujte střeva průchozí. Klystýr při prvních příznacích onemocnění často zabrání rozvoji nachlazení. Opakujte klystýr každých šest až dvanáct hodin, dokud symptomy přetrvávají.

Užívejte šest tablet aktivovaného uhlí třikrát denně mezi jídly po dobu tří dní. Pokud jsou bolesti v krku anebo vředy v ústech, nechte tabletky uhlí rozpustit v ústech a omývat zanícené oblasti.

Dodržujte pravidelnou dobu usínání a vstávání. Pokud to potřebujete, po obědě si zdřímněte. Vyhněte se vyčerpání z přepracování a nedostatku spánku.

Provádějte dechová cvičení. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech, než napočítáte pomalu do dvaceti. Zhluboka vydechněte a zadržte dech, než napočítáte pomalu do deseti. Opakujte čtyřicetkrát až padesátkrát. Udržujte ložnici dobře větranou, vyhněte se však průvanu. Průvan nezdravě podchlazuje tělesné tkáně.

Pokud je to třeba, čtyřikrát denně deset minut kloktejte. Vhodná je i patnáctiminutová horká koupel celého těla následovaná přelitím studenou vodou a vytřením kůže suchým ručníkem.

Podle potřeby přikládejte na hrudník nebo na krk Priessnitzův obklad. Namočte plátno o rozměrech asi 5×40 cm do studené vody. Omotejte vlhké plátno okolo krku, jako další vrstvu přiložte přes celou jeho plochu igelit. Celý obklad převažte šátkem, který těsně přišpendlete, aby nemohlo dojít k vyklouznutí igelitu a abyste zabránili vypařování vody z vlhkého plátna.

Udržujte nohy, ruce, krk i uši ve dne i v noci v teple. Vyhněte se pití nápojů obsahujících kofein (káva, čaj, kola). Kofein působí stahování cév rukou a nohou, mezi nimiž a nosní sliznicí existuje reflexní mechanismus. Ruce a nohy musí být pořád v teple.

Nespěte s přikrytou tváří, je-li to nutné, noste čepičku na spaní. V místnosti by měl být dostatek čerstvého vzduchu.

V ložnici udržujte teplotu 20oC. Vyhýbejte se přehřátí, zejména sezení v přetopené místnosti, které způsobuje roztažení krevních cév v plicích, jehož výsledkem je jejich překrvení a ztráta odolnosti.

Každodenní koupel zvyšuje odolnost proti nachlazení, zejména, jedná-li se o koupel v chladné vodě. Braní léků naopak možnost nachlazení zvyšuje.

Dr. Agatha Thrashová, Uchee Pines Institute

Počet přečtení: 8651
Datum: 8. 2. 2013