Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak fungují antidepresiva?

Ještě dříve, než zodpovím tuto otázku, bude jistě užitečné stručně zopakovat, jak funguje mozek. Chemické látky, kterým se říká neurotransmitery, přenášejí impulzy z neuronových výběžků přes synapse. Zjistilo se, že s depresí se pojí nedostatek dvou neurotransmiterů: serotoninu a noradrenalinu.
Rubrika: Léky
|
Typ článku: Rady lékaře

Ke zhoršení deprese přispívá také nedostatek dopaminu a adrenalinu. Příčinou je buď snížení jejich tvorby, nebo nevhodné uvolnění, zrychlená absorpce či odbourání, případně poškození receptorů (receptorů je příliš málo nebo jsou zablokovány) na přijímajících neuronech.

Nedostatek neurotransmiterů způsobuje poškození mechanizmu přenášení elektrických signálů, což vede ke snížené funkci mozku a k depresi.

Antidepresiva korigují nedostatek neurotransmiterů tím, že začnou tělu dodávat jednu nebo více těchto důležitých mozkových chemických látek. Jak je uvedeno dále, každý druh léku působí jiným způsobem.

Existují tři hlavní skupiny často předepisovaných syntetických antidepresiv. Rozdělení je založeno na jejich chemické struktuře, stejně jako na účinku jejich chemikálií na mozek.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 9976
Datum: 15. 12. 2009