Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Grapefruit a léky

Grapefruit je známý druh citrusu, který je kromě obsahu vitamínu C, draslíku, kyseliny listové a karotenoidů v dietologii používaný i jako vhodná součást detoxikace a podpory hubnutí.
Rubrika: Léky
|
Typ článku: Články

Zjistilo se však, že určité látky z grapefruitu blokují důležitý enzym CYP 3A4, který se nachází v buňkách střevního epitelu a zabezpečuje vstřebávání látek. Tento enzym způsobuje i rozklad některých léků (určitého množství přijatého léku) a s tímto účinkem se při dávkování léku počítá. Takže je-li tento enzym zablokovaný, do krve se může dostat až 3-5krát více léku než za běžných okolností. Vyšší hladina léku může následně způsobit kromě nepředvídaného zvýšení jeho účinku i vznik množství nežádoucích reakcí, které se běžně vyskytují pouze při předávkování lékem.

Tento tzv. grepový účinek přetrvává 24-72 hodin po konzumaci grapefruitu anebo jeho šťávy. Nejde tedy jen o to „nezapít lék grepovým džusem“. Podobný efekt může mít i pomelo; běžné pomeranče, citrony a mandarinky by tento účinek mít neměly. Předpokládá se, že červené víno může působit podobně jako grapefruit. Nebezpečná je zejména pravidelná konzumace grapefruitu a uvedených rizikových potravin a nápojů společně s uvedenými léky. Platí však, že náchylnost ke „grepovému efektu“ je individuální a daná množstvím enzymu CYP 3A4 ve střevní sliznici.

Nejčasnější interakce se pozoruují s těmito druhy léků: kalciové blokátory, statiny, anxiolytika, sedativa, antidepresiva, antiarytmika, estrogeny, antiepileptika, cytostatika, viagra, antihistaminika, léky na léčbu HIV. Ne všechny léky z těchto skupin mají interakce s grepem. Pokud se u vás po kombinaci grapefruitu (i v malém množství) a léku vyskytnou jakékoliv vedlejší účinky, které jste dosud nepozorovali, poraďte se se lékařem a vyberte jiný, u kterého se interakce nevyskytují anebo nepředpokládají.

Každá mince má ale dvě strany: při pečlivém sledování (pod dohledem ošetřujícího lékaře) by pravidelná konzumace grepového džusu mohla umožnit nastavení nižší dávky léku při při zachování účinnosti. Nedoporučuji vám však činit takové pokusy bez dohledu lékaře, který je o dané problematice informovaný.

Z nové knihy Igora Bukovského Plán B: 30-dňový manuál zdravého chudnutia. Vydala AKV.

Počet přečtení: 5565
Datum: 13. 7. 2017