Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

EU: téměř žádná kontaminace biopotravin pesticidy

Zbytky pesticidů v biopotravinách v EU jsou výrazně méně časté než v konvenčních produktech.Vyplývá to ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (Efsa) za rok 2015. Pesticidy byly nalezeny ve 47 procentech kontrolovaných konvenčních potravin v EU, Norsku a Islandu. V případě biopotravin byl podíl jen 14 procent.
Rubrika: BIO
|
Typ článku: Studie

Jak uvádí německý deník Tageszeitung, detekované množství pesticidů v potravinách bylo minimální. Pouze 0,7 procenta kontrolovaných biopotravin a 2,9 procenta konvenčních potravin překročilo povolené maximální hodnoty. Úřad celkově kontroloval 85 000 výrobků, z nich 5 300 tvořily produkty ekologického zemědělství – biopotraviny. Pouze 3 procenta kontrolovaných biopotravin obsahovala zbytky více než 1 pesticidu. Průměr u všech zkoumaných potravin byl 28 procent.

Největší rozdíly byly zjištěny mezi bio a konvenčními ořechy a ovocem: rezidua pesticidů byla zjištěna u 14 procent biopotravin a u 67 procent konvenčních potravin. 

Německá agentura na ochranu spotřebitele zveřejnila výsledky jen za Německo. Z nich vyplývá, že 65 procent všech zkoumaných biopotravin bylo prostých jakýchkoli zbytků pesticidů, u konvenčních potravin to bylo jen 37 procent. 

BioHandel

Počet přečtení: 1773
Datum: 16. 7. 2018