Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Další překvapení: ​​Je víno katem mozku?

Vědci tvrdí, že víno svým vlivem na hipokampus poškozuje mozek více než pivo. Hipokampus se nachází ve spánkových lalocích, které jsou po obou stranách našeho mozku, a zajišťuje srovnání aktuální situace s minulými situacemi. Umožňuje také tvorbu paměťových stop a prostorovou orientaci. Bez hipokampu jsou z nás v čase i prostoru dezorientované bytosti neschopné zapamatovat si cokoliv na dobu delší než pár vteřin. Pokud vám tedy záleží na vaší „mentální obratnosti „, hipokampus si raději pořádně chraňte!
Rubrika: Alkohol
|
Typ článku: Studie

Němečtí vědci zjistili, že víno ​​může způsobit „smrštění“ hipokampu o 10 % i více. Ženy jsou ohroženy více, protože dávají obvykle vínu před jinými alkoholickými nápoji přednost.

Měření objemu hipokampu u lidí ukázalo, že hipokampus lidí, kteří nepijí žádný alkohol, má 3,85 ml, u těch, kdo pijí pivo, má hipokampus objem 3,4 ml, ti, kdo pijí destiláty, mají hipokampus s objemem 2,9 ml a ti, co pijí víno 2,8 ml.

Toto platí i přesto, že někteří účastníci studie, kteří pili pivo, přijímali skoro dvojnásobné množství alkoholu než ti, co pili víno ​​- příčinou tedy pravděpodobně není samotný etanol.

Vědci mimo jiné zjistili, že konzumenti piva mají nižší hladinu homocysteinu, což je látka, která zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, podporuje osteoporózu a je toxická pro nervové buňky. Navíc je všeobecně známo, že milovníci vína mají nižší riziko kardiovaskulárních chorob i rakoviny - to však souvisí spíše s jinými faktory způsobu života (= lidé, kteří upřednostňují víno ​​před pivem, jedí málokdy klobásy, tlačenku, salámy, guláš apod.)

Alcohol, 2008 May-Jun; 43 (3): 296-9. Epub 2008 Jan 31.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 3272
Datum: 24. 10. 2016