Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dá se vysoký krevní tlak léčit i bez léků?

Několik rozsáhlých vědeckých studií prokázalo, že jednoduché změny stravování a životního stylu dokáží zvrátit většinu případů esenciální hypertenze v průběhu několika týdnů i bez používaní léků. Mnozí jsou citliví na obsah soli v potravě a velice by jim prospělo, kdyby omezili její příjem.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Rady lékaře

Když lidé zhubnou, většinou se jim tím podaří snížit hodnoty krevního tlaku. Zhubnutí je mnohdy jediná léčba, která je zapotřebí k normalizaci krevního tlaku.

Nízkotučná, na vlákninu bohatá strava dokáže snížit krevní tlak i bez zhubnutí a omezování soli. Důvodem je pravděpodobně nižší obsah tuku, který působí, že je krev řidší.

Pokud přestanete pít alkohol, sníží se váš krevní tlak a prospěje vám to i v jiných oblastech života.

Pravidelné cvičení snižuje krevní tlak tím, že snižuje rezistenci periferních tepének. Tělesné cvičení podporuje navíc celkové zdraví a pocit spokojenosti.

Lidé užívající léky na snížení krevního tlaku by nikdy neměli sami od sebe měnit dávkování nebo je dokonce přestat užívat. Vše by vždy mělo probíhat pod dohledem lékaře. Ti, kdo se rozhodnou změnit svůj životní styl, zjistí, že lékař zaregistroval tyto změny a sám jim bude muset upravit dávkování nebo dokonce přestat předepisovat léky. Nad hypertenzí lze velmi často zvítězit již změnou jídelníčku a zařazením pravidelného pohybu.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 13003
Datum: 10. 3. 2010