Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co způsobuje vysoký krevní tlak? Nikdy jsem nebyl neurotickou osobou a nikdo v naší rodině vysoký krevní tlak nemá.

Zvýšený krevní tlak je známkou toho, že něco není v pořádku s oběhovým systémem, tedy se srdcem a s krevními cévami. Vysoký krevní tlak může být znamením několika různých problémů.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Rady lékaře

Je to v  jistém smyslu podobné horečce; také ji může způsobovat vícero různých příčin, například zanícený prst u nohy anebo zápal plic či běžné nachlazení.

Abyste lépe pochopil změny, ke kterým ve vašem těle dochází, a to při jakékoliv úrovni krevního tlaku, zkuste si představit srdce jako mechanickou pumpu a krevní cévy jako pružné hadice, které mají řadu odboček nejrůznějších velikostí. Takové přirovnání je samozřejmě velmi zjednodušeným popisem toho, jak systém pracuje, ale poskytne vám představu o příčinách, které stojí za zvyšováním či snižováním krevního tlaku, a o způsobu, jakým jej léčba snižuje. Ve funkci tohoto čerpacího systému může dojít ke třem změnám, které znamenají ve svém důsledku zvýšení tlaku uvnitř hadice.

Představte si srdce jako pumpu, jejíž výkon může být zvýšen, aby vykonala více práce. Prvním mechanismem, který může zvýšit krevní tlak, je zvýšení stahů srdečního svalu. Jestliže se síla čerpání zvýší, pak tlak v systému stoupá. V případě srdečního svalu toho lze dosáhnout vyplavením adrenalinu do krevního řečiště. K tomu dochází, jsme-li emocionálně rozrušeni anebo zvýšíme-li svoji fyzickou aktivitu. Tato dočasná reakce zvýšením tlaku je nutná pro dobrou funkci organismu a není v žádném případě škodlivá. Když stimulující aktivita ustane, krevní tlak se vrátí na nižší hodnotu, která je pro zdravé lidi normální.

Druhý způsob, kterým je tlak možno zvýšit, je přivedení další tekutiny do systému. Hadice se roztahuje proti stahujícím pružným silám jejích stěn, když jí prochází více tekutiny. Čím více se hadice zaplní, tím vyšší v ní bude tlak. Podobným způsobem nutí zvýšené množství tekutin pružné krevní cévy v těle k rozšíření. Jeden z výrazných faktorů, který má přímý vliv na zvýšení tekutin v oběhovém systému, je množství soli, kterou sníte. Sodík v soli obsažený stahuje vodu do krevních cév. To způsobuje stoupání krevního tlaku. Jeho hodnoty zůstávají zvýšeny po dobu několika dnů – než jsou sůl a nadbytečné tekutiny z těla potem a ledvinami vyloučeny. Jíme-li sůl denně, a to u některých lidí i v relativně malém množství, tlak zůstává stále zvýšený.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 12013
Datum: 15. 1. 2009