Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co je příčinou zvýšeného krevního tlaku?

Krevní tlak mohou zvyšovat některé druhy nádorů a onemocnění ledvin. U 90 procent případů však specifickou příčinu neznáme. Tento druh hypertenze se proto nazývá esenciální hypertenzí. Následující faktory mohou ke vzniku hypertenze přispívat: Vysoký příjem soli. U 80 procent světové populace je hypertenze nemocí zcela neznámou.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Rady lékaře

V těchto oblastech také lidé konzumují málo soli. V zemích, kde je příjem soli vysoký, jako např. v Japonsku, je však hypertenze přímo epidemickým onemocněním postihujícím přibližně polovinu populace. U nás je průměrný denní příjem soli 12 g (asi 2 čajové lžičky). To je množství přibližně 10krát vyšší, než kolik náš organismus potřebuje.

Obezita. Téměř každý, kdo je obézní, se dříve či později „dočká“ vysokého krevního tlaku. Je pouze otázka času, kdy nemoc propukne.

Aterosklerotické pláty. Zúžené a ucpané tepny nutí organismus zvýšit krevní tlak, aby mohl dopravit nezbytný kyslík ke všem orgánům a buňkám.

Estrogen. Tento hormon, který se nachází v antikoncepčních pilulkách a který se používá také při léčbě obtíží v období přechodu u žen, způsobuje zadržování soli v organismu. Se solí se zadržují tekutiny, a to může vyvolat zvýšení krevního tlaku.

Alkohol. Studie prokázaly, že konzumace alkoholu má za následek 5 až 15 procent všech případů esenciální hypertenze.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 4611
Datum: 14. 1. 2010