Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Čistá voda zdraví dodá

Zvláštností naší modré planety je, že je zde voda ve třech skupenstvích – což je v kosmu jedinečné. Přináší to i jisté paradoxy – voda v plynném stavu je nejlehčím obecným plynem, a přesto je většina vlhkosti v nižších vrstvách atmosféry.
Rubrika: Voda
|
Typ článku: Články

To, že led je lehčí než voda, umožňuje zachovat život v rybníku i tehdy, když zamrzne – zkuste si představit, jak by bylo kapříkům, kdyby tomu bylo naopak.

Voda pokrývá téměř 70 % povrchu planety, a to především jako voda slaná (z 98 %). V oceánech voda cirkuluje a cirkuluje i v ovzduší a tělech všeho živého – rostlin, zvířat i člověka. Její využití v činnosti člověka je mnohostranné, ale podívejme se na toto jedinečné dílo Stvořitele z medicínské stránky.

Výdej versus příjem – citlivá rovnováha

Lidské tělo obsahuje 60–70 % vody, mozek dokonce 70– 80 %. Voda je východiskem i konečným produktem nesčetných biochemických reakcí, slouží jako rozpouštědlo, transportní vehikulum, je uvnitř všech buněk, ale je obsažena i v tekutině, která buňky obklopuje a vytváří tak konstantní vnitřní prostředí. Voda je potřebná pro krevní oběh, k udržení vhodné tělesné teploty, k tvorbě slin i trávicích šťáv a enzymů. Regulaci příjmu a výdeje obstarává hypotalamus, respektive zadní lalok hypofýzy, důležité žlázy na spodině mozku. Ta produkuje hormon adiuretin a tím ovlivňuje práci ledvin a signalizuje, kolik vody se z těla vyloučí nebo kolik se musí v těle zadržet jako rezerva. Vodu totiž stále ztrácíme – pocením, močením, stolicí, dýcháním. Pokud tyto ztráty nejsou nahrazeny, dochází k dehydrataci, buňky se svrašťují a dochází k jejich vyčerpání. Pro udržení optimálního tělesného metabolizmu potřebujeme přibližně 30 ml vody na 1 kg hmotnosti denně.

Voda pomáhá mozku, svalům i srdci

Vyrovnané vodní hospodářství je předpokladem tělesné i duševní pohody. Když je vody v těle málo, vzniká pocit žízně. Výkonnost mozku je při nedostatku vody značně omezená – nastupují poruchy koncentrace, pozornosti a také nervozita. To se projevuje především u seniorů, kde je vnímání pocitu žízně oslabeno a pijí málo. Příznivý vliv dostatečné hydratace se však prokázal i u mladých lidí (měli lepší studijní výsledky).

Při svalové práci a cvičení je třeba pravidelně dodávat tekutiny, jinak se pohyb stává únavným. Při déletrvající zátěži je nutné doplňovat i minerály (sůl, magnesium, elektrolyty). Dobrou zprávou je, že místo drahých isotonických roztoků lze použít ovocný střik – mošt smíchaný s vodou v poměru 1 : 3 (tuto praxi znali v Palestině již v biblických dobách). Takovýto nápoj se rychle dostává z trávicího traktu do krve a optimálně vyrovnává potřebu vody i energie.

Velké studie dokládají, že přiměřený příjem vody chrání i srdce. Dehydratace má totiž za následek zvýšení viskozity krve a tím zhoršení krevního oběhu. Výzkum z roku 2002 prokázal, že osoby, které pijí denně 5 a více sklenic vody, mají o polovinu méně infarktů než osoby, které pijí pouze 2 a méně sklenic (adjustováno na další rizikové faktory, jako je věk, kouření, vysoký krevní tlak, otylost, výživa a vzdělání). Jiné nápoje – káva a slazené minerálky – v této studii neukazovaly stejný užitek, ba ukázalo se, že ti, kteří je konzumují, mají dokonce větší riziko celkové úmrtnosti. Alkohol jako nápoj vůbec nepřichází v úvahu, neboť vede ještě k větší dehydrataci a žízeň spíše podporuje.

Voda pomáhá odstraňovat škodlivé látky

Těch je mnoho. Jedním z nejvýznamnějších je odpadní produkt výměny látkové – močovina (urea). Vylučuje se ledvinami do moče, a když je hodně koncentrovaná, vydává v kontaktu s bakteriemi štiplavý zápach, neboť se z ní uvolňuje čpavek – jistě to znáte z okolí některých WC. Indikátorem koncentrace moči a látek, které obsahuje, je její barva. Když má tělo tekutin dostatek, je barva moči světlá. Pokud je v těle tekutin málo, stává se moč tmavší, neboť ledviny začaly vodu potřebnou pro životně důležité funkce vstřebávat zpětně. Jen si musíme být vědomi toho, že některá barviva v potravě (typicky betakarotén v červené řepě) moč barví také.

Adekvátní množství vody pomáhá redukovat kalorie

Při nadváze se doporučuje kromě úpravy stravy popíjet velké množství vody – není to žádné kouzlo, ale pomáhá jako náhrada za sladké, velmi kalorické nápoje. Navíc zelenina s vyšším podílem vody zesiluje dík většímu objemu pocit sytosti a současně tím, že se musí více kousat, prodlužuje čas k resorpci a pomáhá posunu tráveniny zažívacím traktem. Dostatek tekutin je i prevencí zácpy a spolu s vlákninou je ideálním způsobem, jak nejlépe trávicí trakt vyčistit.

Voda v zevním užití – vliv na psychiku

Je léto a turistickým lákadlem jsou obrazy oáz. Ostrůvek zeleně přerušuje písčinu pouště a je pro poutníka vidinou uvolnění a odpočinku. Člověk obvykle nejde do pouště na procházku, ale prochází jí vědomě, zcela obtížen. Spíše než geograficky se pohybujeme v poušti všedního dne přetíženi, s mnoha interakcemi a povinnostmi.

Jaké uvolnění přináší relaxační lázeň, koupel, omytí vodou či osprchování! Nenechejte péči o své tělo náhodě, promyšlené uvolnění přináší osvěžení těla i ducha, radost, novou životní sílu.

Jana Krynská, Advent

Počet přečtení: 870
Datum: 20. 10. 2021