Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Četl jsem, že konzumovat malé dávky jídla každou hodinu nebo dvě v průběhu celého dne je dobrý způsob, jak zhubnout. Není tak možné se přejíst, ale zároveň nikdy nemáte hlad. Je to pravda?

Možná to platí pro malé děti, které jsou ve vývoji, ale rozhodně ne pro většinu dospělých. Obecně nám chybí zkušenost s tím, co to znamená mít hlad. Od narození jsme vlastně – snad kromě spánku – téměř nepřetržitě krmeni. To je ovšem zlozvyk, který se s námi táhne mnohdy po celý život.
|
Typ článku: Poradna výživy

Každoročně utratíme miliony korun za různé slané pochoutky jako bramborové lupínky, slané tyčinky, preclíky, solené oříšky. Náročné je však pro naši kapsu i pojídání sladkostí. Možná vás to překvapí, ale energie získaná z pojídání různých svačinek a pamlsků je u některých lidí větší než energie pocházející z pravidelného jídla.

Představte si, že během dopoledne si jako svačinku dáte kávu se smetanou a jednu koblihu. K tomu přidejte v průběhu odpoledne slazenou minerálku s oříškovými oplatkami a o něco později další kávu se sušenkami. Po večeři je pak na řadě typické mlsaní u televize ve formě piva a bramborových lupínků. Pokud se v tomto popisu alespoň trochu poznáváte, pak je to varovné – tímto mlsáním získáváte k vašemu dennímu energetickému příjmu navíc 5020 kJ (1200 kcal). Není proto divu, že mnozí vyřešili své problémy s nadváhou jednoduše tím, že přestali svačit a mlsat.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 5039
Datum: 3. 8. 2009