Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Brambory na žaludek

V roku 1534 přistál v Seville Francisco Pizzaro a vyložil tam první hlízy brambor z Peru - a protože se brambory snadno pěstovaly, rozšířily se časem po celém starém kontinentě.
Rubrika: Brambory
|
Typ článku: Encyklopedie

Pravdou však je, že brambory si nezískaly velkou oblibu ihned. Např. Francouzi je zpočátku odmítali ze strachu, že přenášejí mor, Němci s nimi krmili jen dobytek a Angličané, ti je úplně zakázali, protože se o nich nezmiňovala Bible.

Uplynulo více než dvě stě let, než brambor mohl prokázat svoji schopnost tišit lidský hlad. Stalo se tak v předrevoluční Francii a od té doby si brambory postupně získávaly místo nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech. S více než 1300 odrůdami jsou brambory nejpěstovanější zeleninou v současném světě (přibližně 270 miliónů tun ročně).

Brambory jsou kompletní potravinou, která poskytuje kvalitní uhlohydráty a bílkoviny. Škrob z brambor je snadno stravitelná a nezpůsobuje plynatost. Brambory jsou dobrým zdrojem vitamínu C. Nejméně vitamínu C se ztrácí připravou na páře, nejvíce při fritování. Brambory jsou rovněž poměrně bohaté na komplex vitaminů B, a to především na vitamíny B1 a B6.

Brambory jsou známé hojností draslíku a nízkým obsahem sodíku, což je vhodné pro lidi trpící vysokým krevním tlakem a kardiovaskulárními chorobami. Obsahují minimum vápníku, ale nechybí jim železo, fosfor, hořčík, zinek, měď, mangan a další stopové prvky. Dva středně velké brambory (300 g) obsahují téměř jednu pětinu denní potřeby rozpustné vlákniny.

Brambory jsou nejlepším přítelem našeho žaludku. To je výsledkem nejméně tří následujících faktorů. Brambory neutralizují žaludeční kyselinu. Měkká struktura brambor snižuje námahu žaludku při trávení a poskytuje mu relativní klid. Výzkumy v laboratořích Hoffman - La Roche v Basileji ve Švýcarsku a na univerzitě v Göttingen (Německo) ukázaly, že brambory obsahují malé množství různých benzodiazepinů, sedativních složek, které se běžně přidávají do léků. (Jednou z látek, které se v bramborách nacházejí, je diazepam, účinná látka i v dobře známém preparátu Valium.) Tato přírodní sedativa působí i v žaludku, který dokáží uklidnit.

Díky všem těmto účinkům napomáhají brambory, nejlépe jako pyré, zejména při zvýšené kyselosti žaludku, gastritidě, žaludečních vředech, gastrické ptóze (spadnutém žaludku), gastrické neuróze (podrážděném žaludku) a při všech trávících problémech nebo žaludečních těžkostech obecně.

Dr. Schneider doporučuje jako lék syrovou bramborovou šťávu, je totiž bohatá na zásadité látky a jako taková neutralizuje žaludeční kyselinu. Na pomoc překyselenému žaludku stačí několik polévkových lžic před jídlem. Samozřejmě, že brambory je třeba před vytlačením šťávy očistit.

Samozřejmě je třeba dávat pozor, aby se léčivý účinek neztrácel v důsledku nesprávné přípravy (fritování v nadměrném množství oleje nebo koření) či kombinací s potravou, která má na žaludek negativní vliv (smažená jídla, maso atd.).

Brambory odkyselují také krev a moč, což pomáhá odstraňovat toxické kyseliny a zároveň ulehčuje práci ledvinám. Strava bohatá na brambory prospívá při metabolické acidóze, zvýšené hladině kyseliny močové, některých druzích artritidy a ledvinových kamenech.

Brambory obsahují komplexní uhlohydráty (škrob), které se na glukózu proměňují pomalu, během tří až čtyř hodin trávení ve střevech. Jsou tak vhodné pro pacienty s cukrovkou.

Brambory jsou užitečné i při boji s obezitou. Například dvě středně velké brambory (350 g) obsahují tolik kalorií jako malý hamburger, ale mnohem více dokáží nasytit.

Ideální způsob přípravy je vaření na páře, protože se při něm zachovává většina živin. Byly-li brambory chemicky ošetřované, měly by se očistit. Pokud totiž slupka obsahuje nějaké toxické látky, mohly by se jimi brambory během vaření kontaminovat. Brambory můžeme dále vařit, a to samotné anebo s jinou zeleninou.

Pokud chcete vychutnat skvělé pečené brambory i se slupkou, použijte na to jen přírodně pěstované brambory, které nebyly ošetřeny žádnými chemickými přípravky. Můžete k nim přidat cibuli, papriku, zeleninu, kukuřici.

Nejméně vhodná metoda je fritování. Při fritování brambory ztrácejí vodu a nabírají olej, 15-20% jejich hmotnosti tak nakonec tvoří tuky. Hranolky obsahují 500-600 kcal/100 g (syrové brambory naproti tomu jen 79 kcal/100 g). Hranolky obvykle absorbují i množství soli a proto jsou z dietetického hlediska nevhodné. (Nejlepším olejem na případné fritování brambor je olej olivový, protože nejlépe odolává vysokým teplotám. I tak je však třeba dávat pozor, aby se nepřepálil. Jinými slovy, při fritování nesmí docházet ke vzniku kouře.)

Počet přečtení: 9164
Datum: 17. 8. 2007

Mohlo by vás zajímat

JamManiokBramborPovijnice jedlá