Banány | Prameny zdraví

Banány

Banány jsou po jablkách nejvíce konzumovaným ovocem na světě. Důvod, proč si je oblíbili lidé všech pěti světadílů, může být ten, že se dají jíst kdekoliv a bez použití jakéhokoliv nástroje. V přírodě se vyskytují ve vlastním hygienickém „obalu“ (slupce), který je chrání před nečistotami.

Banány

Rubrika: Ovoce | Typ článku: Encyklopedie

Banány jsou jedním z nejvýživnějších a nejléčivějších plodů na této planetě.

V banánech jsou nejvíce zastoupeny sacharidy, které se v nezralých plodech vyskytují převážně ve formě škrobu a během zrání se mění na jednodušší cukry: sacharózu, glukózu a fruktózu. Ve zralých banánech zůstává škrobu jen asi 1 %, které při trávení nevyvolává žádné těžkosti. Zato nezralé banány kvůli vysokému obsahu škrobu mohou způsobovat nadýmání a dyspepsii (poruchu trávení). V banánech je jen velmi málo proteinů a tuků.

Banány vynikají obsahem vitaminu B6. Asi tři středně velké banány poskytnou doporučenou denní dávku tohoto vitaminu pro dospělého muže, jakož i podstatné množství vitaminu C, B1, B2, E a kyseliny listové.

Jsou bohaté na minerály, ze kterých je nejcennější draslík, hořčík a železo. Díky vysokému obsahu draslíku jsou po avokádu a datlích třetím nejlepším zdrojem tohoto minerálu mezi čerstvým ovocem.

Jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina je v banánech zastoupena ve významném množství. Oba její druhy mají hypolipidemickou funkci (snižují hladinu lipidů a cholesterolu) a zklidňují střeva.

Banány obsahují i malé množství serotoninu. Tato látka, syntetizovaná z aminokyseliny tryptofanu, plní v nervové soustavě různé funkce: způsobuje arteriální vazodilataci (rozšíření cév), zmírňuje bolesti míchy a má antidepresivní účinky.

Pro své výjimečné složení jsou banány doporučovány lidem s chorobami srdce (angina pectoris, infarkt myokardu, arytmie, selhání srdce) a poruchami oběhové soustavy (arteriální hypertenze, arterioskleróza). Je to dáno jejich následujícími vlastnostmi.

Mají 400 mg draslíku a 1 mg sodíku na 100 g jedlé části, což je vůbec nejlepší poměr těchto dvou látek, který se v potravinách rostlinného původu nachází (maso, ryby a mléčné výrobky mají mnohem méně draslíku a více sodíku). Strava bohatá na draslík a chudá na sodík zabraňuje rozvoji arteriální hypertenze, arytmie, mrtvice, a dokonce rakoviny.

Obsahují významné množství vitaminů skupiny B potřebných na energetické reakce v srdečním svalu, jakož i hodně hořčíku, který zpomaluje postup arteriosklerózy a zabraňuje infarktu myokardu. Jsou bohaté na vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu. Obsahují malé množství serotoninu, který způsobuje rozšiřování cév.

Banány samotné nebo s jablky účinně pomáhají při průjmech u dětí i dospělých. Jsou užitečné pro lidi trpící celiakií (porucha vstřebávání ve střevech, kterou vyvolala alergie na gluten, provázená průjmy a poklesem hmotnosti), kteří je mohou jíst v neomezeném množství. Spolu s kukuřicí a rýží pro ně představují ideální potravinu.

Banány alkalizují krev, což pomáhá neutralizovat a odstraňovat nadbytečnou kyselinu močovou, jež způsobuje dnu a dnovou artritidu.

Pro dietu s nízkým obsahem sodíku jsou banány ideálním ovocem, protože dodávají kalorie, vitaminy a minerály. Doporučují se při cirhóze, břišní vodnatelnosti (nahromadění tekutiny v břišní dutině), otocích (zadržení tekutiny v tkáních) způsobených kardiální či renální pří-činou (snížená funkce nebo selhání ledvin).

Na rozdíl od rafinovaných cukrů (bílý cukr) jsou cukry v banánech absorbovány pomaleji a nezpůsobují prudký nárůst hladiny glukózy v krvi. Jsou proto vhodné i pro diabetiky.

Protože nezralé banány obsahují velké množství škrobu, který je těžko stravitelný, může jejich konzumace způsobovat nadýmání. Proto je velmi důležité banán dobře pokousat a promísit se slinami.

Kdo užívá léky na srdce či proti arteriální hypertenzi (diuretika, která vedou ke ztrátám draslíku, a kardiaka typu digitalis), potřebuje větší přísun draslíku, který se dá bezpečně získat z banánů. Dva velké banány (o hmotnosti přibližně 120 g) poskytnou tělu jeden gram draslíku (1 000 mg), což dokonce převyšuje doporučenou denní dávku pro člověka s oslabeným zdravím. Rovněž pomáhají předcházet hypertenzi a mají celkově příznivý vliv na srdeční činnost.

Banán trpasličí je oproti běžným banánům menší, sladší a chutnější. Pěstuje se na Kanárských ostrovech a v jihovýchodní Asii.

V syrovém stavu jsou ke konzumaci nejvhodnější. Je užitečné vědět, že banány, které se prodávají v zemích, kde se nepěstují, dozrávají až ve skladu, a proto mají méně sacharidů a vitaminů než ty, které dozrály na stromech.

Banány vařením sice ztrácejí většinu vitaminů, ale uchovávají si sacharidy, minerály a další látky. Druh, který se nejčastěji tepelně upravuje, roste na banánovníku bylinném a je velmi bohatý na škrob.

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 80 875 Datum: 21. 1. 2009