Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Výskyt rakoviny ryb má stoupající tendenci

Na riziko koupání ve volné přírodě nás upozorňuje i znepokojivě narůstající výskyt onemocnění ryb. Výskyt rakoviny ryb je v současné době mnohem vyšší než před padesáti lety. Kanadský biolog Ron Sonstegard zkoumá ryby, které žijí na dně Velkých jezer a v řekách, které do nich vtékají. Zhoubné nádory se našly u všech druhů ryb.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Například třicet procent populace vranky obecné v jezeře Lake Erie mělo rakovinu jater.

Doktor Winston Craig, odborník na výživu a autor mnoha knih, v komentáři k těmto poznatkům dodává následující tři závažná fakta:

(1) situace v oblasti Velkých jezer není výjimečná, ryby s rakovinovými nádory se vyskytují od zálivu Puget Sound po Kalifornský záliv, od řeky Hudson až po řetěz ostrovů Florida Keys;

(2) údaje Národního institutu pro výzkum rakoviny uvádějí zvýšenou úmrtnost na rakovinu v oblastech, kde mají ryby mimořádně velké množství nádorů;

(3) toxická povaha toho, co je možno nalézt v některých vodních tocích, je až neuvěřitelná. Pokud se například usazeniny z jezera Lake Erie nanesou na kůži myší, zvířata dostanou rakovinu kůže. Přestože fakta doktora Craiga ještě nemusejí být důkazem možného rizika pro lidi, zcela jistě zvyšují vážné obavy z ohrožení lidského zdraví v souvislosti s „epidemií“ rakoviny ryb.

Následkem znečištění vod každým rokem houfně zahyne ohromné množství ryb v celých Spojených státech. Americká vládní Agentura pro ochranu životního prostředí (E.P.A.) se snaží pátrat po rybách uhynulých následkem znečištění vody a z jiných příčin. Každý výlov obsahuje doslova tisíce mrtvých ryb. E.P.A. připouští, že tato statistika do značné míry podhodnocuje skutečný počet výlovů uhynulých ryb, protože patnáct států tuto agenturu o daném stavu neinformuje nebo o stavu vůbec nemá přehled.

Je třeba zmínit i to, že se často objeví i úhyn ryb, u kterého není možné jednoznačně dokázat, zda ho způsobilo znečištění vod. Nejčastějším identifikovaným toxickým zdrojem znečištění, který způsobuje úhyn ryb, jsou pesticidy. Za nimi následují olejové a plynné produkty, chlór, amoniak, těžké kovy a další toxické látky.

Mnoho nemocných ryb, které jsou zasaženy látkami znečišťujícími životní prostředí, žel, vyloví rybáři. Takto se dostávají nemocné ryby na trh a do rodin, které se domnívají, že jedí zdravě.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4470
Datum: 30. 8. 2009