Vlašské ořechy zlepšují kvalitu spermií | Prameny zdraví

Vlašské ořechy zlepšují kvalitu spermií

Podle nové randomizované intervenční studie (= nejvyšší standard výzkumu), má konzumace asi 75 g vlašských ořechů denně pozitivní efekt na vitalitu, morfologii i motilitu spermií u zdravých mužů. Výsledky této studie byly zveřejněny v online verzi srpnového čísla časopisu Biology of Reproduction.

Vlašské ořechy zlepšují kvalitu spermií

Rubrika: Ořechy a semena | Typ článku: Studie

Informací o souvislostech stravování a plodnosti u žen je poměrně dost, tato studie však přichází s novými fakty, kterých zatím dost neznáme - s fakty ohledně výživy a plodnosti mužů. V rámci výzkumu byli sledováni muži, kteří se stravují standardně (tedy smíšeným typem „západní“ stravy) čili nekvalitně, protože jejich strava může být ve více důležitých složkách deficitní.

Studie se zúčastnilo 117 zdravých mužů ve věku od 21 do 35 let, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin: kontrolní (= muži jedli to, co dosud a žádné ořechy navíc) a exponované (= muži jedli svou běžnou stravu a k tomu 75 g ořechů denně). Vše trvalo 12 týdnů a autoři hodnotili vitalitu, motilitu a morfologii spermií. V „ořechové“ skupině došlo k výraznému zlepšení všech těchto parametrů. Navíc se v této skupině výrazně zvýšila hladina omega-3 i omega-6 mastných kyselin v krvi. Ani jeden z účastníků studie neměl potravinovou alergii, anamézu poruch plodnosti nebo vasektomii, nekouřil, neužíval antioxidanty, léky na chronická onemocnění nebo drogy. Není tedy zcela jasné, zda mohou mít vlašské ořechy stejné účinky i u mužů s poruchami plodnosti.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 3 046 Datum: 12. 9. 2016