Vitamin B12 a deprese | Prameny zdraví

Vitamin B12 a deprese

Vitamin B12 je životně důležitý pro optimální fungování nervového systému. Příznaky nedostatku tohoto vitaminu se projevují špatnou koordinací pohybů, častým zapomínáním, depresí, a dokonce poškozením osobnosti člověka. Mnoho pacientů s nedostatkem vitaminu B12 může mít chybně diagnostikovanou Alzheimerovu nemoc.

Vitamin B12 a deprese

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Vitamin B12 spolehlivě nalezneme v potravinách živočišného původu, ale také v potravinách a výrobcích obohacených tímto vitaminem. Dokonce ani dieta s dostatečným příjmem vitaminu B12 nemusí potřebnou hladinu tohoto vitaminu v krvi zajistit. Vitamin B12 má nejkomplikovanější proces vstřebávání ze všech živin. Vyžaduje přiměřenou interakci v ústech i žaludku, dříve než se úspěšně absorbuje v tenkém střevu.

Jak člověk postupně stárne, je běžné, že žaludek ztrácí absorpční schopnost. Pokud se v osmdesáti letech spolehneme jen na přívod vitaminu B12 v potravě, máme 20% pravděpodobnost, že se u nás rozvinou vážné zdravotní problémy. Jednoznačně proto doporučujeme užívání vitaminu B12 v tabletách (musí se důkladně rozžvýkat).

Mnozí lidé spojují nedostatek vitaminu B12 s veganstvím či vegetariánstvím. Ve skutečnosti však vegetariáni tvoří jen malé procento lidí s nedostatkem vitaminu B12.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4 389 Datum: 17. 4. 2009